Tıpta devrim yaratacak 2 olay!

1 dakika okuma süresi

Tıpta devrim yaratacak 2 olay!

Yeni keşfedildi... Down sendromunun tedavi edilmesi için ilk adım atıldı. Tüm gelişmeler Daha İyi Yaşam'da!

ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, down sendromu gibi öğrenme bozukluklarını düzeltebilen bir molekül keşfetti.

Üniversite uzmanlarının bulduğu SPHA molekülü beynin gelişimi için gerekli olan ancak eksik olduğu için down sendromunun oluşumuna zemin hazırlayan geni geliştiriyor.

NORMALDEN % 40 KÜÇÜK

Down sendromu çalışmasını yürüten ekibin şefi Prof. Dr. Roger Reeves şu bilgileri verdi: "Normalde down sendromlu kişilerin beyinciğinin sağlıklı bireylerden yüzde 40 daha ufaktır. Bulduğumuz SHPA (sonic hedgehog pathway agonist-sonik kirpi yolu) molekülünü farelerin beynine enjekte ettik.

Bunun sonucunda farelerde hem beyinciği büyütmeyi hem de beynin normal gelişimini sağlamayı başardık. Ancak yaptığımız bu molekül aşılamasıyla down sendromlu farelerin beyinciğinin ergenlik döneminden itibaren normal şekilde geliştiğini gördük. Ancak henüz erken. İnsanlarda bunu kullanabilmemiz için araştırmalarımız biraz daha derinleştirmemiz gerekiyor."

 KANSER TEHLİKESİ ÇIKABİLİR

Reeves, "Bu aşılama aynı zamanda öğrenme ve hafızada da beklenmeyen olumlu sonuçlara da yol açtı. Deneyin ardından denek fareler bir su platformuna konulan yüzme labirentinde yollarını sağlıklı farelerde aynı şekilde buldular" açıklamasını yaptı.

Ancak bulunan tedavinin insanlar üzerinde nasıl etkilere yol açacağı henüz bilinmiyor. Şimdi bilim insanları beyindeki bu büyümenin kanseri artırıp artırmayacağı gibi yan etkilerini de değerlendirerek yeni bir çalışma sürecine girdi. Çalışmalar sonuç verirse down tarihe karışabilir.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html