Tatlı Krizleri Önlemek Bu Kadar Kolay!

2 dakika okuma süresi

Tatlı Krizleri Önlemek Bu Kadar Kolay!

Tatlı krizleriniz diyabet habercisi! Peki siz tatlı krizlerinizi nasıl önleyebileceğinizi biliyor musunuz? Daha İyi Yaşam, sizler için derledi.

Kimi zaman küçük bir parça çikolata kimi zamansa koca bir dilim pasta ile geçiştirilen tatlı krizi aslında nedir, neden olur, nasıl önlenir gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik. 

Tatlı Krizi Neden Olur? 

Tatlı krizi dediğimiz çikolatalı ya da şekerli yiyecekleri aşermenin sebebi vücudunuzun her gün belli oran da tatlı yemesi ile doğru orantılıdır. Yani vücudunuzu her gün aynı oranda tatlı yemeye alıştırdığınız takdir de yemediğiniz bir gün de canınızın tatlı çekmesinin sebebi vücudun o tatlıya ihtiyaç duymasıdır. Bu ihtiyaca da tatlı krizi adını veriyoruz. 

tatlı kriz

Bir diğer sebep ise tatlının mutluluk verici etkisidir. Her gün küçük bir parça çikolata yemek hem kalp ve damar hastalıklarına yardımcıdır hem de vücudun mutluluk hormonu salgılamasına yardımcı olur. Böylelikle tatlı krizinizi durdurabilirsiniz. 

Tatlı Krizlerini Önlemek İçin 

Sakız 

Şeker ve tatlı yerken hoşumuza giden besinlerden olsalar da vücuda son derece zararlı etkileri vardır. Diyabet vb. bir çok hastalığa sebep olan tatlı krizlerini önlemek için sakıza başvurabilirsiniz. İştah kapatma özelliği ile bilinen sakız, şekersiz olduğu sürece tatlı krizlerinizi önleyici olabilir. 

tatlı kriz

Kuruyemiş 

Tatlı krizi sürecinde canınız pasta, kurabiye ve daha bir çok şey çekebilir. Bu tatlı açlığını kuruyemişler ile kapatabileceğinizi biliyor muydunuz? Ara öğün olarak tüketeceğiniz kuru kayısı, kuru üzüm, ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişler tatlı krizinizi önlemede size dost olacaktır. 

tatlı kriz

Çilek 

Meyve tüketimi her zaman için tatlı tüketiminden daha yararlı ve sağlıklıdır. Tatlı krizini çözmek için meyve tüketebilirsiniz. Hangi meyveler diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Çilek, kiraz, armut, elma gibi meyveler hem lif içermesi ile son derece sağlıklı olduğu gibi hem de tatlı krizlerinizi önleyecek kadar tatlı bir tada da sahip. Her gün bir ara öğününüzü meyve ile yapmayı unutmayın! 

tatlı kriz

Düşünmeyin! 

Canınız tatlı çektiğinde kafanızı başka şeyler düşünerek yorun. Sürekli tatlı tüketimi vücudunuza ve dişlerinize oldukça zararlıdır. Bu yüzden şeker ve şekerli gıdalardan kaçınmaya çalışın. Tatlı yerine acı tüketerek, vücudunuzun ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Size ilginç gelen bu yöntem Çinli bilim insanları tarafından onaylanmış bir gerçek! Canınız tatlı çektiğinde zeytin, hindiba, roka, turp gibi acımsı tada sahip yiyecekleri tüketebilirsiniz. 

tatlı kriz

Siz ne sıklıkla tatlı krizleri yaşıyorsunuz? Tatlı krizlerinizi önlemek için ne yapıyorsunuz? Bizimle paylaşın :)

Ülkemizde Her 7 Kişiden Biri Diyabet Yani Şeker Hastası Biliyor Musunuz?

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html