Taranamayan Saç Sendromu Yaşayan Küçük Kız

2 dakika okuma süresi

Taranamayan Saç Sendromu Yaşayan Küçük Kız

Dünya üzerinde çok az kişide görülen taranamayan saç sendromu yaşayan küçük kızın hastalığını Daha İyi Yaşam olarak araştırdık!

Saçlarınızı tarayamamayı hiç düşündünüz mü? Ya da taranamayan saç sendromu hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Her ikisi hakkında eminiz net bir cevabınız yok. Bir saç düşünün ve taranmıyor. Nasıl olur demeyin! Nedeni: Taranamayan saç sendromu..

Şimdi birlikte taranamayan saç sendromu hastalığının detaylarını  ve bu hastalığı yaşayan küçük kızın hikayesini öğrenelim.  İşte Daha İyi Yaşam’dan detaylar..

Taranamayan Saç Sendromu Nedir?

Normal şartlarda çocukların saçlarını taramak kalay değil ama taranamayan saç sendromu nedeniyle oldukça güç hale geliyor. Bu hastalığın nedeni 3 ayrı gen. PADI3, TGM3 ve TCHH olarak belirlenen bu 3 genden sadece biri bile işlevini yerine getirmediği takdirde taranamayan saç sendromu hastalığı ortaya çıkıyor.

11 çocuğun genlerine göre yapılan inceleme sonuncunda saçların adeta mutasyona uğradığı sonucuna varıldı. Bu hastalığı yaşayan çocukların saçları açık sarı renkli ve olabildiğince kuru yapıda oluyor.

taranamayan saç sendromu

Dünya üzerinde belirlenen kadarıyla 100 kişide görülen taranamayan saç sendromu fark edilip doktora  başvurulmadığından dolayı gerçek sayıya ulaşılamıyor. Bu hastalığa yakalan bir kişinin saçları kolay kolay taranamıyor ve şekil almıyor.

Saçlar sürekli elektriklenme halinde olup taranmaya çalışıldığında iyice kontrol dışına çıkıyor. Hastalığın tedavisi henüz mümkün olmasa da yaş ilerledikçe biraz da olsa kontrol altına alınabiliyor.

taranamayan saç sendromu

Taranamayan Saç Sendromu Yaşayan Küçük Kız

Avustralya'nın Melbourne kentinde yaşayan Shilah Calvert Yin henüz 7 yedi yaşında. Taranamayan saç sendromu diye belirtilen bir hastalığa sahip. Dünya üzerinde sadece 100 kişide görülen bu hastalık nedeniyle Shilah Calvert Yin saçlarını kolay tarayamıyor. Ancak Shilah Calvert Yin bu hastalığını hiç umursamıyor.  Albert Einstein'a benzetilmesi gibi birçok benzetmelere maruz kalan küçük kız içinde bulunduğu durumuyla oldukça barışık. 

taranamayan saç sendromu

Ailesi taranamayan saç sendromu hastalığıyla ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor: Kızlarının 9 aylık olana kadar böyle bir hastalığı olduğunu anlamadıklarını ve öğrendiklerinde insanlara açıklamakta zorluk çektiklerini belirtiyor. Taranamayan saç sendromu hastalığıyla ilgili olarak Dr. Buket Basmanav ve arkadaşlarının American Journal of Human Genetics’te yayımladıkları bir araştırma sonucu mevcut. 

taranamayan saç sendromu

Taranamayan saç sendromuyla ilgili olarak siz ne düşünüyorsunuz?

Einstein Gibi Saçlara Sahip Olan Küçük Kızın Saçlarını Taramaya Çalıştığı Videosunu İzleyebilirsiniz

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • 2
  emoji
 • 4
  emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html