Tabak Sunumunun 8 Püf Noktası

3 dakika okuma süresi

Tabak Sunumunun 8 Püf Noktası

Göz alıcı tabak sunumları ile sofranızı vazgeçilmez kılmak isterseniz;

Dünya mutfaklarında bir sanatçı gibi tabak hazırlamak, iyi yemek yapmakla yarışır hale geldi. Türk mutfağı da bu akımdan etkilendi. Ve elbette sadece aşçılar değil, evinde eşini dostunu ağırlayan maharetli kadınlar da bu alana ilgi gösteriyor.

Bir restorana girdiğimizde ya da bir arkadaşınızın evine konuk olduğunuz önümüze gelen tabağın görünümü yemek hakkındaki ilk fikrinizi oluşturuyor.  Yemeğin sadece karın doyurmaktan ibaret olmadığı, yemeğin aynı zamanda gözümüze de hitap ettiğini artık farkındayız. Çünkü göz alıcı sofralar, birbirinden güzel tabaklar ile hazırlanıyor.

Sevdiklerinize daha güzel sofralar hazırlamanız için tabak sunumunun inceliklerine değiniyoruz. Çünkü bir yemek önce gözü doyurmalı!

1. Boş alan bırakın

Hangi yemek çeşidini tabakta nereye yerleştireceğinize karar verin, pratik yapın ve tabağı ağzına kadar doldurmayın. Tabağınızda boş alan bırakın. Yemeğinizi kenarlardan uzak tutarak yemeği ortalayarak tabağa yerleştirin.

2. Monotonluktan kaçının

Yemek çeşitlerini tabağa farklı ebatta ve yüksekliklerde yerleştirin. Tek düze tabaklar ilgi çekmez.

3. Beyaz tabak kullanın

Beyaz ve açık renkli tabaklar her zaman yemek için daha iyi bir fon olacaktır. Öyle olmasa restoranlar beyaz tabak kullanmazdı değil mi? Sunacağınız yemekle tabağın renk uyumuna özen gösterin.

4. Farklı şekillerde tabak kullanın

Ne demiştik;  “Tek düzelikten kurtulun!” Yuvarlak tabak kullanıyor ve seviyoruz. Ancak kare, üçgen hatta dikdörtgen tabakları da deneyin. Farklılık iyidir.

5. Güçlü geometrik şekiller kullanın

Tabağınızda belirgin biçimler yaratın. Ana yemek sunumunda en sık rastlanan şekil, ana ürünün misafire en yakın ve tamamlayıcıların da arka planda kaldığı şekildir. Hala en sık kullanılan sunum tekniği olmaya devam etmektedir.

Günümüzde şeflerin kullandıkları değişik tabak düzenleme yöntemlerinden bazılarını sıralayalım:

 • Klasik düzenleme: Ana ürün saat 6 yönünde; sebze, karbonhidrat ve garnitürün saat 10 ve 2 yönünde sunulması.
 • Ana ürün tek başına tabağın ortasında, sos veya basit bir garnitürle sunulması.

 • Ana ürün ortada, etrafında dağınık bir şekilde duran sebzeler ve altında sos ile sunulması.
 • Ana ürün ortada etrafında düzenli dizilmiş sebzelere sunulması.
 • Bir kurala uyarak yapılmayan asimetrik ve karışık görünen sunumlar da vardır. Şeflerin kasıtlı olarak yaptığı bu tarz sunumlar, yemeğin acele ile tabaklandığı imajını verir.
 • Tabaktaki renk ve doku uyumu çok önemlidir. Tabağınızda aynı renk yiyecekleri yan yana gördüğünüzde veya soluk renklerde yiyecekler gördüğünüzde iştahız kabarır mı? İşte bu yüzden yiyeceklerin hepsini birbirlerini daha çekici kılacak şekilde farklı şekil, renk, dokuda malzeme ve yerleştirme biçimi kullanın.

7. Garnitürle süsleyin

Tabaktaki renk ve doku kuralını göz ardı etmeden ana ürüne uygun garnitür hazırlamalısınız. Bunu dikkatinizden kaçırmadan ve abartılı, gereksiz bir süsten ibaret olmamasına özen göstererek kontrast renkler ve dokularda garnitür kullanın.

 

8. Sosla “boyayın”

Tabakta boş alan kalması gerektiğine ilk maddede yer vermiştik. İşte bu alanları süsleyerek tabağınızda hoş görüntüler yaratabilirsiniz. Bir pasta fırçası sosla zarif ama çarpıcı bir fırça darbesi kondurun veya sosu kepçeyle tabağın çevresinde gezdirerek renkli bir daire oluşturun.

Pratik ile her geçen gün daha iyi olacaksınız =) Daha iyi yaşam için güzel sofralar sizinle olsun.

(Kaynak : blog.mealbox.com.tr)

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/estetik-mucizesi-hyaluronik-asit-nedir-12665.html