Sütyen takmak kanser riskini mi arttırıyor?

1 dakika okuma süresi

Sütyen takmak kanser riskini mi arttırıyor?

3 kadından birinde görülen göğüs kanserinin bir sebebi de sütyen takmak olabilir mi? Gelin ayrıntılarda konuşalım...

Bugün kadın sağlığı üzerine konuşuyoruz. Birçok kadın göğüs kanseri tehdidi altında. 3 kadında birinde görülen bu hastalığın sebepleri arasında 'sütyen takmak' olabilir mi dersiniz?

Sütyen takmak, göğsü büyük ya da küçük olsun tüm kadınların kendini zorunda hissettiği bir durum. (Özellikle Türkiye'de) Sosyal yaşam ve başkaları bizi bu duruma mecburmuşuz gibi hissettire dursun biz 'sütyeni' sağlık açısından ele alalım.

Neden sütyen takıyoruz?

Özellikle göğsü küçük hanımlar, operasyon geçirmek de istemiyorsa göğüs ölçülerini daha büyük göstermek adına tercih ediyor. Ya da göğüslerini daha sıkı göstermek için tek çare olarak bakıyor... Tüm gün boyunca kullanmak gerçekten rahatsızlık verebilir...

Sütyen takmanın avantajları arasında ; sadece dış görünümüze kattığı etkiyle geçici bir özgüven söz konusudur.

"Sağlık kapsamında sütyen:"

Syd ve Soma Singer 1991 yılında ABD'nin 5 büyük eyaletinde bir araştırma gerçekleştirdi. 4000 kadınla röportaj yapılarak , sütyenin kanserle bir bağlantısı olduğunu ortaya koydular! 

Araştırma kapsamında röportaja dahil olan kadınlar aynı köklerden, orta gelirli ve 30 yaşlarındaydı. Sütyen kullanmalarının tek sebebi ise ; fiziksel görünümleri idi. Göğüs kanseri olan kadınların 4'te 3'ü uyurken dahi sütyen takıyordu! 

Araştırma kapsamında ortaya çıkan sonuç : sütyenin göğüs kanseri riskini belirginleştirmiş oldu... Sütyen takmayan 168 kadından sadece 1'i göğüs kanseri idi.

15 yıl süren bu araştırma sonucunda ; sütyenin göğüsleri tembel ve sarkık bir hale getirdiği belirlendi.

Sizde sağlığınız için bir adım atmaya ne dersiniz?

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html