Sürekli yorgunluk mu hissediyorsunuz?

1 dakika okuma süresi

Sürekli yorgunluk mu hissediyorsunuz?

Çoğu kişi "Şuraya kıvrılsam 2 gün uyurum" diyerek bu ağırlığı dillendirir. O kişi yalnız değil, yorgunluk hemen hemen her bünyede var. Peki bunun nedeni ne?

Kimi insanlar kendini sürekli yorgun hisseder... Hatta çoğu kişi "Şuraya kıvrılsam 2 gün uyurum" diyerek bu ağırlığı dillendirir. O kişi yalnız değil, yorgunluk hemen hemen her bünyede var. Peki bunun nedeni ne? Bir çok nedeni olabileceği gibi bilinmeyen bir nedeni daha ortaya çıktı. İşte size şaşıracağınız o neden... 

 

 kişiler bilinçli ya da bilinçsiz, çok sayıda titreşime maruz kalabiliyor. Bu titreşimler bazen yüksek bazen de alçak frekanslı şekillerde kişiyi etkileyebiliyor. Yararlı bir işlemin zarar verici, rahatsız edici şekliyle karşımıza çıkan titreşim kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığına zarar verebiliyor. Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilmi Sabuncu, gün içerisinde sıkça maruz kaldığımız titreşim hastalığına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. RUHSAL SORUNLAR YARATIYOR Titreşimlerin sadece, el-kol gibi önemli organlarımızı ya da tüm vücudumuzu etkilediğini belirten Sabuncu, "Titreşim, yararlı bir işlemin, zarar verici, rahatsız edici yanı olarak karşımıza çıkar. Yaşamımızın her döneminde alçak ve yüksek frekanslı titreşimlere maruz kalmaktayız. Alçak frekanslı titreşimler (Deprem, köprü titreşimleri gibi) ruhsal sorunlar yaratırken, orta ve yüksek frekanslı titreşimler (Otobüs, İş makineleri, Pnömatik matkaplar-çekiçler, gibi) insanın kan dolaşımını etkiler; titreşim nöropatileri, karpal tünel sendromu, el ve kollarda ağrı ve güçsüzlükler, el kavrama kuvvetinde azalmalar şeklinde ortaya çıkar. Bu durum da iş kazaları, beyaz parmak, sürekli yorgunluk, baş ağrısı, uyku bozuklukları, cinsel güçsüzlükler oluşturur" diyerek önemli bilgiler verdi. KORUNMAK İÇİN NE YAPILMALI? Sabuncu, titreşimden korunmak için titreşim söndürücü sistemlerin kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Sabuncu, "Örneğin, büyük otobüslerin, iş makinelerinin şoför koltukları, böyle yapılmıştır. El ve kol etkilenmelerinde de titreşim söndürücü eldivenler kullanılabilir" dedi.          

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html