Süper Ay Türkiye’den İzlenecek mi?

1 dakika okuma süresi

Süper Ay Türkiye’den İzlenecek mi?

Süper Ay Türkiye’de ne zaman izlenecek? Tüm ayrıntılar Daha İyi Yaşam’da..

NASA, 14 Kasım pazartesi gece yarısından sonra 21'inci yüzyılın en büyük Süper Ay'ına tanıklık edileceğini açıkladı.

Süper Ay’a saatler kaldı ve herkesi heyecan sardı. En çok merak edilen konu ise Türkiye’den görülebilecek mi?

Süper Ay’ın Dünya’nın uydusu olan Ay’a en yakın konuma geldiği anda meydana gelen görüntü. Bu görüntü oluştuğunda daha önce görmediğiniz bir görüntü oluşacak.  Süper Ay çıplak gözle görüntülenebiliyor.

Süper Ay’ın meraklıları dün itibarıyla gözlemlemeye başladı. Ancak Süper Ay en net 14 Kasım günü görüntülenebilecek. Bir daha ki Süper Ay ise 25 Kasım 2034 tarihinde görülecek. 25 Kasım 2034 tarihinde tekrarı olacak olan Süper Ay’ın bugünkü görüntüsü kadar bir görüntüsü olmayacak o tarihte.

Türkiye’de ne zaman görülecek?

Herkesin merak ettiği zamanı açıklıyoruz. Süper Ay en net bugün gözlemlenmeye başladı Türkiye’de ise bu gece 04:30’da  (GMT 1.30) görüntülenecek. Meraklılarına duyurulur. Bu saat diliminde Güneş ve Ay tam hizada olacak. Bundan iki saat önce ise yani 02:30’da (GMT 11.30) ise Ay Dünya’ya en yakın konumda olacak.

Bilim insanlarına göre bu gece Süper Ay, 70 yıldır insanlığın gördüğü en yakın Ay görüntüsü olacağı kaydedildi. Ay’ın en büyük hali doğanken görülebilecek yani gün batımında. Gözlemciler için en uygun saatin bu olduğu bildirildi.

Süper Ay nedir?

Ay’ın yörüngesinin Dünya’ya en yakın olduğu zamanki görüntüye Süper Ay denir. Ay normal görüntüsünden %30 daha parlak ve %12-14 daha büyük.

Süper Ay’ı izlemek isteyenlerin bir avantajı var. O da Süper Ay’ın ekstra bir ekipmana ihtiyaç olmadan çıplak gözle izlenebilecek olmasıdır.  

Süper Ay’a ait ilk kareler dünyadan gelmeye başladı. İşte o karelerden bazılarını sizlerle paylaşıyoruz:

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/evin-havasini-temizleyen-bitkiler-12687.html