Sualtında Orhan Gencebay!

1 dakika okuma süresi

Sualtında Orhan Gencebay!

Turkuazoo Akvaryum’da işaret dili eğitimi sınavı yapıldı! Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

İşitme engelli vatandaşlarımızın kamu hizmeti alırken karşılaştıkları zorluklara dikkat çekmek için dünyada ilk defa bir işaret dili eğitimi sınavı, sözlü iletişimin mümkün olmadığı Turkuazoo Akvaryum’da, suyun altında gerçekleşti. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen genç kamu çalışanları suyun altında "Hatasız Kul Olmaz'ı" seslendirdi.

T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından desteklenen Konuşan Eller Projesi kapsamında, "görevimiz tehlike" gibi özel programlarla önceden izin alınarak kamu kurumlarında işitme engellilerin yaşadıkları sorunlar gizli kameralarla tespit edildi, işitme engellilerin yaşadığı güçlüklere ilişkin simulasyonlar hazırlandı. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden kamu görevlilerinin katıldığı yedi gün süren işaret dili eğitimi de işitme engellilerin dünyası anlatıldı, işaret dili eğitimi verildi, sualtında işaret dili ile duygular aktarıldı.

DSC01419

HATASIZ KUL OLMAZ'I SESLENDİRDİLER

Eğitimin sonunda genç kamu görevlileri Bayrampaşa’daki dev akvaryum Turkuazoo’da köpekbalıkları ve onbinlerce balık arasına dalarak işaret diliyle birbirleriyle konuştu ve işitme engellilerle empati kurarak aldıkları eğitimin sınavına girdiler. Sınav sonrasında Bezmi Alem Üniversitesi öğrencileri akvaryumun dışında Orhan Gencebay’ın ünlü parçası Hatasız Kul Olmaz’ı seslendirirken, organizasyona katılan kamu personeli de suyun altında şarkıya eşlik ettiler.

ALMANYA ÖRNEK ALINIYOR

AB Uyum yasaları çerçevesinde, işitme engellilerin önlerindeki engellerin kaldırılması için iki yıl içinde Türkiye’deki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında kamuda işaret dili tercümanı bulunması zorunluluğu gelecek. Bu çalışmalar kapsamında önce Almanya'da bir fizibilite ziyareti gerçekleştirerek ve örnekleri Türkiye'ye getirilecek. Sonrasında ise İstanbul'da işaret diline ilişkin geniş çaplı bir buluşma düzenlenecek.  

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı