Stresin Aile Yapısına Etkileri

1 dakika okuma süresi

Stresin Aile Yapısına Etkileri

Stresin aile yapısına etkisine değinmeden önce stresin ne olduğundan kısaca bahsedelim.

Stres, bireyin, hayatın içerisinde tahammülünü ve olaylarla baş etme yeteneğini zorlayan durumlar karşısında hayatını sürdürmek için göstermiş olduğu tepkilerdir.  Hepimiz hayat mücadelesi içerisinde, çeşitli konularda bir şekilde bu olumsuz duygu ile karşılaşıyor ve buna rağmen yaşamı idame ettirmek için mücadele veriyor, ruhsal bir gerilim içine giriyoruz.  Ve dolayısıyla karamsarlık, huzursuzluk, depresyon, yorgunluk, asabiyet, yalnızlık gibi olumsuz duygular sarıyor dört bir yanımızı. Peki bizler bireysel olarak bu durumla baş ederken ya aile ilişkilerimizi nasıl yönetiyoruz veya yönetebiliyor muyuz?

Gerginliğin Aile İlişkilerimize Verdiği Hasar

Yaşamın her yanını sarmış stres aile yapısını derinden zedelemekte. En değerlilerimizle oluşturduğumuz iletişim biçimlerimizi de yönetirken, birbirimize denetleme duygusu içerisinde, gergin, yargılayarak yaklaşma eğiliminde olabiliyoruz. Bu tavırda sergilenen iletişim biçimleri ise aile yapısına derin bir şekilde zarar veriyor kaçınılmaz olarak. Gerginlik tohumları bağları zedeliyor. Ve aslında kendimizi en emniyette hissettiğimiz aile yapısı bir bakıyoruz ki başka bir stres kaynağı olmuş. Dış dünyada yetmezmiş gibi aile hayatımızda da stres başucumuzda olmuş.

aile

Anlat, Anla, Anlaş

Bir bakıyoruz ki aile içinde birbirimizi dinlemiyoruz, aslında anlatmaya tenezzül etmiyoruz, önyargılı bir şekilde anlaşılmayacağımızı düşünürken aslında anlamamaya başlıyoruz birbirimizi. Anlamıyor ve dolayısıyla da anlaşamıyoruz.  Ve görüyoruz ki dışarıdan bakabildiğimizde, stresin aile yapısına etkisi can acıtıcı olabiliyor. Peki ya tüm bu gerginliğe, olumsuzluğa, strese mola verip gönüllü olarak anlatmayı denesek kendimizi aile bireylerine ve bu değerli yapı uğruna dinlesek birbirimizi, anlamaya çalışsak, bunun için çaba sarf etsek… Sonuç olarak anlaşmaya bir adım atmış olmaz mıyız? Aile yapımızı incitmeden, önyargısız, stressiz güzel günlere en değerlilerimizle beraber…

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html