Spordan Önce Ne Yemeli?

2 dakika okuma süresi

Spordan Önce Ne Yemeli?

Döktüğünüz terlerin karşılığını tam almak istiyorsak, besinlerin gücünden faydalanmamız şart. İşte spordan önce ne yemeli sorusunun cevabı..

Bu yazı Öğretim Görevlisi Murat Günal ekibi tarafından hazırlanmıştır!

Spordan Önce Ne Yemeli?

Antrenman öncesi neler yapmamız gerektiğini önceki yazımızda paylaşmıştık. Sıra geldi tariflerimize;

Tam Buğday Ekmeğine Muzlu Sandviç

Yükte hafif enerji olarak pahada ağır bir destekçi olan muzlu sandviçimiz ihtiyacınız olan kompleks ve basit karbonhidratları bünyesinde barındırarak egzersiz boyunca enerji seviyenizi yüksek tutmanızı sağlar. Ekmeğe sürdüğünüz fıstık ezmesinin üstüne dilimlenmiş muz, içerdiği potasyumla kaslarınızın kramplardan korumaya yardımcı olacaktır. Yapacağınız egzersizin yoğunluğuna göre 1 ya da 2 adet yediğinizde gerekli enerji bünyenizde olacaktır.

Meyveli Smoothie

Biraz yoğurt, biraz sevdiğiniz meyveler, biraz da sütle hem sindirilmesi kolay, hem hızla enerjiye dönüşen hem de egzersiziniz için gerekli kalsiyum, potasyum ve enerjiyi bir çırpıda alabilirsiniz.

Taze Meyveli Yulaf Ezmesi

Uzun sürede sindirilen yapısıyla yulaf ezmesi antrenmanlarınızın en yakın arkadaşı olacaktır. Hafif ılık sütle karıştırdıktan sonra taze meyvelerle karıştırdığınızda egzersiz boyunca hem enerjiniz hem insülin seviyeniz sizi hiç yormayacak seviyede kalacaktır.

Eğer spora daha uzun vakit varsa ve ana öğün yapmak isterseniz;

Izgara et veya köfte + 1 porsiyon haşlanmış makarna

Izgara tavukgöğsü + 1 porsiyon pilav + 1 su bardağı ayran

Karbonhidrat depolarını doldurmak, spora daha performansımız yerinde ve zinde başlamak genel olarak ana öğünümüzden geçiyor, aldığımız protein miktarı sporda kaslarımıza vereceğimiz mikro düzeyde hasarları önlemeye yardımcı olur. Aç karnına spor yapılmayacağını öteki yazımızda anlatmıştık. Hipoglisemiyi önlemek ve zinde bir spor yapmak istiyorsak dikkat etmemiz gereken önemli noktalardan biri spordan önce beslenmektir.

Antrenmandan önce almamız gereken protein ve karbonhidratları tamamen bir arada içeren bir ana öğün sıralaması diyebiliriz, porsiyonuna dikkat ederek yiyeceğin öğünler hem kaslarına mikro düzeyde vereceğiniz hasarları önler,  hem tekrar yapılandırılmasını sağlar hem de kas yıkımını engeller.

Diyetisyen kontrolünde bu listeyi daha da uzatmak ve kişiselleştirmek mümkün.

Tabii bu arada bir miktar da su tüketmeyi unutmayın. Antrenman sırasında terleme yoluyla su kaybedecek olan vücudunuzu önceden takviye etmeniz sağlığınız açısından doğru olacaktır.

Bir sonraki yazımızda spordan sonra beslenme hakkında bilgiler paylaşacağız.

Peki siz spor öncesi nasıl besleniyorsunuz?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 3
  emoji
 • 2
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html