Spor Yapmanın Sağlıklı Yaşama Faydaları

2 dakika okuma süresi

Spor Yapmanın Sağlıklı Yaşama Faydaları

Spor yapmanın sağlıklı yaşama faydalarını merak ediyorsanız cevabını Spor Uzmanı Alperen Günakan'dan alın!

Spor dediğimiz zaman herkesin gözünde canlanan en fazla futbol, basketbol ve belki biraz da çok yerde oldukları için fitness oluyor… Tabi ki bunlar da spor; ancak bu, bizim ülkemiz alışkanlıkları ve bir türlü kavrayamadığımız spor kültürümüzden kaynaklı. Bilmediğimiz şey ise gün içinde her an her dakika yaptığımız hareketlerin birleşimi bile bir spor.

Modern dünyanın karmaşası içinde işine gitmek için otobüsünü son an da yakalamaya koşan kişinin, ofiste en üst raftaki dosyalara uzanmaya çalışan kişinin, evde temizlik yapan bir kişinin yaptıklarının hepsini aslında yoğunluğu düşük, kısa süreli spor olarak değerlendirilebilir. Tabi ki tam tamına spor olması için bunları bilinçli ve düzenli ve eğlenceli aktiviteler şeklinde yapmamız gerekmekte. Peki, o zaman nedir bu spor?

spor

Mutlu ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin: Spor

TDK’ ya göre: Bedeni veya zihni geliştirmek amacıyla kişisel veya toplu olarak gerçekleştirilen, bazı kurallara göre uygulanan hareketlerin tümü. Bu ve buna benzer birçok tanım içinde de mevcut ve göz ardı etmememiz gereken “bedeni ve zihni geliştirmesi”. Spor yapan kişilerin yalnızca fiziksel olarak değil, nörolojik ve psikolojik olarak da geliştiklerini göstermektedir.

Spor Yapmak Sosyal Aktiflik Sağlıyor

Spor yapan insanların sosyal olarak da çok aktif oldukları araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçektir. Bunların haricinde spor yapan insan sağlığının hiç yapmayan bir insana göre ne kadar iyi durumda olduğunu artık hepimizin bildiği su götürmez bir gerçek.

spor

Spor Yapmak Depresyonu Azaltıyor

Texas Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmaya göre günde yarım saat yürümenin depresyona bağlı belirtilerde azalmaya neden olduğu ortaya koyuluyor. Düzenli olarak günde yarım saat yürüyüş yapmanız bile mükemmel donanım olan vücudunuzda, kaslarınızın çalışmasından başka endorfin, melatonin ve dopamin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlıyor.

Spor Yapmak Mutsuzluğa İyi Geliyor

Bu hormonlar mutsuzluğun ve gerginliğin azalmasına yardımcı olur. Hani iş yerinde düzenli spor yapan ve hep mutlu, hep enerjik olan arkadaşınızın nasıl böyle olduğuna anlam veremiyordunuz ya, hah işte şimdi cevapları siz de biliyorsunuz.

O halde daha ne duruyorsunuz? Mutluluk ve sağlığı yakalamak için haydi spora…

Hamilikte spor yapmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken yazımız "Hamilelikte Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?"

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 20
  emoji
 • 13
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
İlknur
İlknur - 31/10/2017 13:58
Kesinlikle doğru söze ne denir?
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html