Spor Yapmak Nasıl Alışkanlık Haline Gelir?

2 dakika okuma süresi

Spor Yapmak Nasıl Alışkanlık Haline Gelir?

Spor yapmayı alışkanlık haline getirerek kendinizi değiştirebilirsiniz! Nasıl mı? Yazımızın devamını okuyun..

Hayatın her alanında belli alışkanlıkları vücudumuz ve beynimize kazandırırız. Örneğin; Sabah kalkınca dişlerini fırçalamak sağlık için önemli olduğu kadar bir alışkanlığın da getirisidir. Bir başka örnek olarak şeker kullanımı da bir alışkanlıktır bir çoğumuz için (tabi bunun sağlıksız bir alışkanlık olduğunu da belirtmemiz gerek).

KÜÇÜK BİR ADIM İLE KENDİNİ DEĞİŞTİRMEYE HAZIR MISIN?

Spor Kaç Günde Alışkanlık Haline Gelir?

Bir davranışın alışkanlık halini alması için tekrarlayarak 20 gün geçip 21. Güne girilmesi gerektiği, beynin bu şekilde o davranışı sürekli yapması gerektiği bilincini kazandığını sağladığını söylüyor bilinçaltımız…Fakat, yalnızca gün sayarak bir davranışı alışkanlık hareketine çeviremeyiz. Bunun için güdüleme yani bir nevi kendimizi motive ederek gazlamalı ve hatta sevmemiz bile gerekebilir.

alışkanlık

Spora kültür ve alışkanlık açısından baktığımızda neredeyse her Türk insanı çok fazla eksik kalmakta. Yurtdışı ile kıyaslamaya baktığımızda Kanada ve Rusya eğitim sistemlerinde çocukları okulları süresince birçok branşla ilgileniyor ve öğreniyorlar. Bu ülkelerin temel amacı “kısa süreli, her sporu bilsinler” değil; temel planlama  “hayatları boyunca spor yapsınlar ve bu alışkanlıkları olsun” cümlesi üzerine…

Bu alışkanlık sizde olmadığı için kimse direkt olarak sizi suçlayamaz. En büyük suçlu her beden eğitimi dersinde “sağa dön, sola dön, topu alın ve oynayın” diyen beden eğitimi öğretmenleri ve bu derste “yakında sınav var, spor yerine soru çözmelisin” diyen eğitim sistemi hocaları. Tabi ki çevresel koşul, çarpık kentleşme, tesis eksiklikleri de bir diğer suçlular ki bunlar çoğaltılabilir.

alışkanlık

Alışkanlık Edinmek Sizin Sorumluluğunuzda

Ancak(!) artık siz bir bireyseniz. Birey demek; kendi kararlarını alabilen, kendini geliştirmeye açık, kendi ayakları üstünde durabilen kişi. Muhteşem bir beyniniz var, her ne kadar inceliklerini bilmeseniz de harika bir vücut sisteminiz var. Bu aşamadan itibaren eğer bu muhteşem vücudunuza iyi bakmazsanız tek suçlu siz olursunuz. Artık kendinizi, alışkanlıklarınızı geliştirmek sizin sorumluluğunuzda. Bir eğitmen yardımı ile ya da kendi başınıza belli kalıpta hareketlerle, yürüyüşle, koşma ile bu alışkanlığı edinip hayatınızın kalitesini arttırmaya ne dersiniz? 20 gün sporu alışkanlık haline getirmek için çok uzun bir zaman değil…

Hadi, sporu alışkanlık yaparak 20 gün deneyelim ve kendinizi psikolojik olarak, zindelik olarak, hayat sevinci olarak ve en önemlisi de sağlık olarak nasıl hissettiğinize bir bakalım. Kendinize 1’den 10’a kadar bu alanlarda puanlayarak yorumlara paylaşın ve 21. Gün de tekrar puanlayıp farkı birlikte görelim.

Siz sporu alışkanlık haline getirebildiniz mi?

Sporun yaşamımıza faydalarını daha iyi öğrenmek için "Spor Yapmanın Sağlıklı Yaşama Faydaları" yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 6
  emoji
 • 6
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html