Spor Yaparken Nasıl Isınmalıyız?

1 dakika okuma süresi

Spor Yaparken Nasıl Isınmalıyız?

Spor yaparken nasıl ısınmamız gerektiği sorusunun cevabını spor uzmanından öğrenin!

Her birimiz bir şekilde sürekli ve ya ara ara spor yapmayı görev bilmişizdir. Bu aşamada gerek dışarıda gerek evde ve gerekse spor salonlarında günümüzden arttırarak spor yapmaya belli zamanlar ayırmışızdır. Bu zamanı da en etkin şekilde kullanmak için internet, kulaktan doğma ya da kişisel antrenör eşliğinde destekleyicilerden yardım almışızdır.

Spor yaparken ve ya yapmaya yeltendiğimizde birçoğumuz bir ısınma evresinin olduğunu bilmekteyiz. Genelde egzersize başlamadan önce olduğumuz yerde durarak kaslarımızı çekiştirerek gerçekleştirdiğimiz hazırlığın ısınma olduğu bize inandırıldı… Fakat bu büyük bir yanlış!

Spor Yaparken Nasıl Isınmalıyız?

Isınma tanım olarak: Gerçekte yapılması planlanan hareketin aynı açıda aynı kas grubunu, aynı eklemi çalıştıracak şekilde daha düşük yoğunlukta tekrar edilmesidir, harekete hazırlanmasıdır. Bu tanımdan yola çıkarak durarak yapılan hiçbir hareket ısınma görevi göstermemektedir diyebiliriz.

Isınma adı altında kasları sakatlamaya ve zorlamaya ittiğimizi bilmeliyiz. Yapılan araştırmalar kasların durağan bir şekilde 8-10 saniye aralığında esnetilmesinin sakatlık riskini arttırdığını göstermektedir.

Doğru ısınma ise; yapılacak olan hareketin düşük yoğunluklarla tekrarlanmasıdır. Örneğin koşacaksanız önce hafif tempo koşu ile o kasları ısındırmalısınız. Eğer bir futbol ve ya başka bir takım sporu yapacaksanız; maç içinde oluşabilecek koşu, top sürme ve şut atma gibi hareketleri ısınma evresinde kasınızı zorlamadan yapmalısınız.

İyi niyetli olarak sakatlanmama adına yaptığımız ve herkesin de bize durarak belli eklemleri çekmemiz gerektiğini öğrettiği ısınma aslında ısınma değil soğumadır. Soğuma kasın görevinin bittiğini ve artık kasılmaması gerektiğini fiziki olarak nöronlar(sinirler) aracılığıyla iletme yoludur. Doğru bir antrenman içinde hem ısınma hem soğuma da yer almalıdır fakat bunlar aynı an da yer almamalıdır.

Bu bilgiler ışığında doğru bir ısınma için sorularınızı yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 17
  emoji
 • 2
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
Murat
Murat - 11/01/2018 23:33
Sayenizde bugüne kadar doğru bildiğimiz şeylerin yanlış olduğunu öğrendik, teşekkür ederiz. Yazılarınızı zevkle takip ediyoruz...