Sperm Kalitesini Arttıran Besinler

2 dakika okuma süresi

Sperm Kalitesini Arttıran Besinler

Çocuk sahibi olmak için uğraşıyorsunuz ancak başarısız mı oluyor? Nedeni sperm kaliteniz olabilir.

Çocuk sahibi olmak düşüncesi olduğunda hem kadına hem de erkeğe düşen görevler var. Çocuk sahibi olmak için kadının ve erkeğin üreme açısından sağlıklı olmaları gerekiyor. Başarısız çocuk denemelerinin nedeni her zaman kadınlar olarak görülse de sorun erkekte de olabiliyor.

Erkeklerde görülen düşük testosteron oranı, düzensiz bağırsak faaliyetleri ve beslenme problemleri sperm kalitesini düşürüyor. Bunun sonucunda ise kadının hamile kalması imkansız hale geliyor.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre günümüzde her 6 kadından 1’i hamile kalmada problem yaşıyor. Bu problemlerin %20’si ise sperm kalitesi düşüklüğünden kaynaklanıyor. Çocuk sahibi olabilmak için sperm kalitesi sperm sayısından daha önemli. Uzmanlara göre beslenme düzeni değiştirilerek sperm kalitesini arttırmak mümkün.

Sperm kalitesini etkileyen 3 neden:

-Düzensiz beslenme

-Çevresel faktörler

-Yoğun stres ortamı

Sperm kalitesini arttıran besinler

Sperm kalitesini arttırmak ve çocuk sahibi olmak isteyen baba adaylarının bu besinleri düzenli olarak tüketmeleri gerekiyor.

Siyah çikolata

Siyah çikolata sperm sayısını ve hareketlerini düzenler. Çikolata ne kadar siyahsa o kadar etkili oluyor.

Domates

Domatesin içinde bulunan “likopen” maddesi sperm hareketlerini ve aktivitelerini arttırıyor. Bu etki pişmiş domateste daha çok bulunuyor.

Su

Sağlıklı olmanın koşulu olan su içmek, sperm kalitesini düzenliyor ve arttırıyor.

Ceviz

Omega-3 zengini olan ceviz sperm kalitesini, hareketini ve şeklini olumlu etkiliyor. Uzmanlara göre sperm kalitesi için günde 1 avuç ceviz yenilmesi gerekiyor.

Kabak çekirdeği

Sperm kalitesinin yanında testosteron üretiminde aktif rol oynayan kabak çekirdeğinin erkekler tarafından sık sık tüketilmesi gerekiyor.

Mercimek

Doğal folik asit olan mercimeğin üremeye olumlu etkileri var. Sadece erkekler için değil kadınlar için de oldukça faydalı bir besin.

Yabanmersini

Günde 1 avuç yabanmersini ile sperm kalitesini arttırmak mümkün.

Nar

İltihap önleyici ve kan dolaşımı düzenleyici faydası olan narın erkeklerde testosteron hormonunu düzenlemede de olumlu etkisi var.

Bunların dışında sperm kalitesini korumak için bu iki gıdadan uzak durun: Kafein ve diyet içecekler. Bu iki besin sperm sayısını olumsuz etkiliyor.

Sizce sperm kalitesini arttırmak için başka neler yapılmalı?

Evlilikte cinsel yaşamın önemi nedir? Cinsel yaşam evlilik ilişkisini etkiler mi?

Sentez Psikolojik Danışma Merkezi'nden Aile ve Evlilik Terapisti  & Cinsel Terapisti Güldane Işık  Kavgacı Kadınlar Kulübü TV'ye anlatıyor.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html