Sosyal Medyada Sosyal Olunmuyor

2 dakika okuma süresi

Sosyal Medyada Sosyal Olunmuyor

Sosyal medya hayatımızı da kısıtlayabiliyor, anları, anıları .. Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

Artık facebook açar açmaz size durumunuzu güncellemeniz için ‘Neler oluyor, nasıl gidiyor’ gibi sorular soruyor. Sanki birşey sormasına ihtiyaç varmış gibi.. 

Peki sadece sormak istiyorum, çünkü bunları hep düşünüyorum, neden sürekli birşeyler yazıp herkese sesinizi duyurmaya çalışıyorsunuz? Belli biriyle sohbet etmek istediğinizde dahi neden ona mesaj atmak yerine bunu herkesin görebileceği şekilde duvarına yazarak yapıyorsunuz? Resim eklemeleri yine bir derece anlayabiliyorum. O sırada yanımızda olmayan sevdiklerimizle paylaşmak, ölümsüzleştirmek istiyoruz. Her saat başı gerekli gereksiz eklenen resimleri bunun dışında tutuyorum tabi.. 

Peki mesela içinizden kopan isyanları neden yazıyorsunuz? Birilerinin bununla ilgilenmesini mi istiyorsunuz? Dikkat çekmek mi istiyorsunuz? Yalnız mı hissediyorsunuz? Asıl sorulması gereken bu sanırım. Yalnız hissediyorsunuz değil mi? Öyle bir yalnızlık ki üstelik, o an herhangi bir tepki alsanız yetecek gibi. Kimden olursa.. Uzun zamandır görmediğiniz insanları arkadaş listenize ekleyip onlara bugün olduğunuz kişiyi kanıtlama çabası da var belki...

Paylaşımların tamamı anlamsız değil elbette. Sevdiğiniz bir müziği insanlarla paylaşmak, dinlemelerini sağlamak güzel olabilir, ilginizi çeken bir haberi veya bilgiyi paylaşırsınız anlarım.Gerçekten canınızı sıkan, kafanıza takılan birşey vardır yazar, arkadaş listenizden herhangi birinin yorumuyla konuyu değerlendirmek isteyebilirsiniz, anlarım. Zaman zaman olabilir bunlar, kabul. Ünlü birinin bir sözünü çok beğenip bunu paylaşmak isteyebilirsiniz onu da anlarım. Ama o sözleri sürekli paylaşıyorsanız, her sabah girip ‘herkese günaydın’ gibi tüm insanlığa hitap eden sözler yayınlıyorsanız, gittiğiniz her yerin, yediğiniz her lokmanın resmini çekip yüklüyorsanız, toplumsal hiçbir harekete katılmayıp sosyal medya üzerinden verip veriştirmekle yetiniyorsanız, sadece birkaç arkadaşınız ve sizin anlayabileceğiniz bir espiri hakkında uzun uzadıya herkesin görebileceği şekilde sohbet ediyorsanız, kendinizi ne derece yalnız hissediyor olabilirsiniz bir düşünün derim.

Hiçbir sanal ortam, yalnızlık kadar gerçek ve yakıcı bir duyguyu tam anlamıyla yok edecek imkana sahip değil. Bunu mutlaka deneyimlemişsinizdir. Biraz durun ve herhangi bir yerden herhangi bir ilgi bekleyeceğinize, sizi tatmin edecek ilişkiler kurmanın, sağlamlaştırmanın peşine düşün. Sosyal medyada sosyalleşme aldatmacasına kanmayın..

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı