Sonbaharda Görülen Sağlık Sorunları!

2 dakika okuma süresi

Sonbaharda Görülen Sağlık Sorunları!

Yaz aylarını çoktan geride bıraktığımız şu günlerde bazı hastalıklara merhaba demeden önce sonbaharda en sık görülen sağlık sorunlarına bir göz atın.

Sonbaharın gelmesiyle birlikte sık sık kapınıza gelen bu hastalıklara karşı önleminizi alın. Ani hava değişimlerinin neden olduğu grip ve nezle gibi enfeksiyonlar yaşam kalitesini bozmakta kişiyi depresyona kadar itmektedir. Uzun süre kapalı ve kalabalık ortamlarda vakit geçirmek bu tür rahatsızlıklara zemin hazırlar.

Sonbahar mevsiminde hava değişimleri nedeniyle aklınıza gelmeyecek her yerden virüs kapabilir ve hastalanabilirsiniz. Bu nedenle bu aylarda sık sık dezenfekte olmaya çalışın. Ellerinizi sık sık yıkayın mesela.  Yazın bitimiyle birlikte kendini sonbahar ve kış mevsimine hazırlayan doğa birçok hastalığın oluşum zamanıdır. Bu süreçte aşağıdaki saydığımız hastalık türleri karşısında önlem alırsanız daha az etkilenirsiniz.

İŞTE SONBAHARDA HASTALIKLARLA BAŞ ETMENİN YOLLARI

Sonbahar depresyonuna yenilmeyin

Yazın cıvıl cıvıl havası insanların içine su serperken sonbaharın iş –ev arasındaki yoğun temposuyla birlikte neye uğradığını şaşıran kişiler depresyonun etkisi altına giriyor. Bunun sonucu olarak sürekli karamsarlığa kapılan insanlar için hayat çekilmez oluyor.

Depresyonu önlemek için öncelikle içinde bulunduğunuz mevsimin güzelliklerine göz atmalısınız.  Sonbaharda uzun yürüyüşler, yağmur sonrası etrafı saran toprak kokusunun farkına varmalısınız.  Hafta sonları kapalı ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun.

Sonbaharda baş ağrılarınız artabilir

Mevsimsel değişimlerle birlik baş ağrılarınız artar ve yaşam kalitenizi olumsuz etkilenir.  Mevsim değişimleriyle birlikte güney batıdan esen lodos rüzgârları migren ve baş ağrılarınızı tetikler. Yapılan araştırmaya göre lodos rüzgârlarıyla birlikte havada uçuşan tozlar baş ağrılara neden oluyor. Önlem almak için özellikle rüzgârlı havalarda başınızı koruyacak tarzda kıyafetler giyinin. 

Sonbaharda klimalardan uzak durun

Sonbaharın hâkim olmasıyla birlikte klima kullanımının sayısı da artıyor. Bunun sonucunda uzun yaz aylarından sonra klimanın sıcak havasına alışmaya çalışan bünye bunu kaldırmayabiliyor. Sonrasında ise istenmeyen hastalıklar baş gösteriyor.  Klimanın kuru hava üflemesiyle ortaya çıkan üst solunum yolu rahatsızlıklarından korunmak için uzun süre klimalı ortamda durmayın ve alışveriş merkezlerinde çok fazla vakit geçirmeyin.

Bunların dışında kronik rahatsızlığınız varsa grip aşısı olmanızda fayda var. Sonbaharın kasvetli havası ve hareketsizlik sindirim sisteminizde yavaşlamaya neden olur. Bu sorunları yaşamamak için spor yapmayı ihmal etmeyin. Sonbaharı saplıklı bir şekilde geçirmek için bu önerileri dikkate alın.

Sonbaharda sağlıklı kalmak için sizin öneriniz nedir?

Migrenin kesin çözümü nedir?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html