Somundan Sanat

3 dakika okuma süresi

Somundan Sanat

İspanyol heykeltıraş Marti Moreno'nun sanatına birlikte göz atalım!

İspanyol heykeltıraş Marti Moreno, yüzlerce mekânı süsleyen eserlerini yapı malzemeleriyle yapıyor. Günlük yaşamdaki gözlemlerinden ilham alan sanatçının eserleri binlerce euroya alıcı buluyor.

Bazı sanatçılar hiçbir estetik yanı olmayan malzemelerden öylesine güzel sanat eserleri ortaya çıkarıyor ki şaşırmamak elde değil. Tıpkı İspanyol heykeltıraş Marti Moreno'nun somundan yaptığı muhteşem heykeller gibi... Binlerce somundan yapılmış insan bedenleri... Metal parçalarıyla şekillendirilmiş yüzler... İspanyol heykeltraş Marti Moreno, bir yapı malzemesi olan somunu, sanat eserine dönüştürüyor.

yuzyuz1

YARIM BIKAKMAK HOŞUMA GİDİYOR

Moreno, "Eserleri tamamlamadan, yarım bırakmak hoşuma gidiyor. Böylece eksik parçaları, esere bakanlar kendisi tamamlıyor. Ben sadece birtakım öğeler sunuyorum, bütünlüğü izleyenler kuruyor" diyor. 33 yaşındaki genç sanatçının eserleri, ağırlıklı olarak İspanya'da sergileniyor. Özellikle de Valensiya yakınlarında doğup büyüdüğü Vila-Real kentinde. Ama yurtdışında da onun eserleri ile karşılaşmak mümkün. Tıpkı Chicago'da bir otelde bulunan bu iki metrelik heykel gibi... Moreno, "Eserlerimde, hepimizin sahip olduğu kırılganlık ve yaralanabilirlik duygularını ifade etmeye çalışıyorum. Ayrıca zamanın hızla aktığını ve her şeyin çok çabuk tükendiğini" diyor.

Marti Moreno şu sıralar Londra'daki bir fuarda sergilenecek eseri üzerinde çalışıyor. Sanatçı, eserlerinde en çok cıvata somunlarını kullanmayı tercih ediyor. Sert metal somunlara biçim vermek için de alçıdan kalıplar kullanıyor. Moreno, "Somunlarla çalışma fikri, demir gibi dayanıklı bir malzeme ararken ortaya çıktı. Bu malzemenin ayrıca alçı kalıplarla da kullanılabilmesi gerekiyordu. Bir gün atölyede bir kutu somun buldum, onları kalıbın üzerine yerleştirdim ve gayet uygun olduklarını fark ettim" diyor.

yuz2yuz3

10 BİN SOMUN KULLANIYOR

Sanatçı, bir eserinde ortalama 10 bin somun kullanıyor. Tasarımlarına şekil vermek için değişik boyutlarda somunlara ihtiyacı var. Moreno, daha ufak bir çocukken bile hamur ve kilden heykeller yapmaya bayılıyormuş. İşi tutkuyla sevmenin önemine işaret eden Marti Moreno, "Eğer sevmediğiniz ve heyecan duymadığınız bir iş yaparsanız, ortaya anlam ve canlılıktan yoksun, ruhsuz ürünler çıkar" diye konuşuyor. Bir eserin tamamlanması bir ila dört ay sürüyor.

Moreno heykellerini genellikle boyuyor, bazen de özel bir sıvı ile paslandırıyor. Heykellerin fiyatı, bin 500 ile 12 bin euro arasında değişiyor. İspanya'daki ekonomik krize rağmen sanatçı, bu işten geçinmeyi başarıyor.

yuz7yuz8

İLHAM KAYNAĞI GÖZLEMLERİ

Moreno, "İşlerimin iyi gittiğini söyleyebilirim. Eserlerimin istikrarlı bir satışı yok. Ama sanat dünyasında satışlar hep inişli çıkışlıdır. Bir anda hepsini satmak da mümkün, aylarca hatta yıllarca beklemek de" diyor. Sanatçının ilham kaynağı ise insanları günlük yaşamlarında gözlemlemek. Moreno, ilginç anları fotoğraf makinesi ile ölümsüzleştiriyor. Fotoğraf makinesinin yardımıyla büyük şehirlerdeki insanların görüntülerini yakalamaya çalıştığını belirten Moreno, “Bugün Valensiya'da, başka bir gün, bir başka büyük şehirde. Amacım insanların duygularını yakalamak ve onları heykellerime aktarmak" diyor.

Marti Moreno, gelecekte daha çok dış mekânlarda sergilenen büyük heykeller yapmak istiyor. Rüzgâr veya kötü hava koşullarının eserini aşındırması sanatçının konseptine uyuyor. Heykeltıraş Marti Moreno, Pekin'deki bir otelden ve Valensiya Belediyesi'nden çoktan birer sipariş almış bile...

yuz9yuz10

 

Kaynak: Deutch Welle

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı