Sizin aşkınız hangi tip?

2 dakika okuma süresi

Sizin aşkınız hangi tip?

İsviçre’deki Cenevre Üniversitesi’nde görevli Sosyoloji Profesörü Jean Kellerhals’ın yaptığı Avrupa’nın en kapsamlı kadın-erkek araştırmasına göre beş farklı ilişki tipi var. Ya sizin ilişkiniz hangi tip?

Nasıl bir aşıksınız? Ya da nasıl bir aşığın size aşık olmasını istersiniz? Hiç düşündünüz mü? Tutkuyla bağlı bir partner mi yoksa daha çok arkadaşlık ilişkilerinin ağır bastığı bir birliktelik mi sizi mutlu eder? Her an yan yana olmak mı isterseniz yoksa ne kadar aşık olursam olayım özgürlük alanlarıma müdahale ettirmem diyenlerden misiniz? Gelin hep birlikte öğrenelim! Bakalım sizin aşkınız hangi tip?

1- Bağımsız çiftler

Eğlenme istedğinin romantizm isteğini yendiği tip çiftler... Genellikle arkadaş grupları ayrı olur. Birlikte zaman geçirirken de başbaşa olmaktansa kalabalık ve eğlenceli planlar yapmaktan hoşlanırlar. Kıskançlık ve 'hesap verme' bu çiftler için gereksiz davranışlardır. Yapılan araştırmalar bu çiftlerin birlikteliklerinin uzun süremeyeceğini ortaya koymuştur.

2- Paralel çiftler

Görücü usulü tanışmış, çoğu zaman maddiyat ya da güç unsuruna bağlı yapılmış evliliklerdir. Arada herhangi bir sevgi bağı olmaksızın birlikteliklerini sosyal yaşamın zorluklarından kaçmak için kullanan çiftler pararlel çift tipinde yer alıyorlar. Çoğu zaman aralarında aşk,sevgi değil bir ortaklık ilişkisi bulunur. Ve ilişkilerinin süreklilik payı sadece yüzde kırk!

3- Birbirini tamamlayan çiftler

"İkimiz bir fidanın güller açan dalıyız!" mı diyorsunuz? O zaman buyurun tipe! Uyumlu, aşık , ölçülü çiftlerin adresi burası. Sosyal zevk ve benzerlikleri olan, birbirini anlayan, birbirlerinin başarısı ile gururlanan ve üzüntüsü ile üzülebilen çiftler birbirini tamamlayan çift tipinde yer alıyorlar.Uyum denge ve güçlü aşkları ile sürekliliği neredeyse yüzde yüz olan ilişki tipidir!

4- Yapışık çiflter

Bu çift tipi duygularını abartılı seviyede yaşayan ve sağlıklı olmayan duyguların tipi. Kadın ya da erkek bazen de her ikisi de birbirlerine abartılı sevgi sözcükleri söyler, sonsuzluk sözleri verir ve dünyada sadece ikisi varmış gibi yaşarlar. Arkadaş çevreleri kısıtlı olan bu çiftlerde bağlılık her geçen gün artar. Ama asıl soru hissettikleri şey bağlılık mı bağımlılık mı sorusudur. Çünkü bü çiftlerin büyük çoğunluğunda çiftler birbirlerine bağımlı hale gelirler. Süreklilik oranları ise yüzde altmışlarda. Çünkü alışkanlıklardan kurtulmak ciddi bir irade gerektiriyor!

5- Geleneksel çiftler

Her tarafta görmeye alışkın olduğumuz bu çiftler aslında tam da ideal Türk aile yapısına uygun çiflter. Kadın ve erkeğin sorumlulukları belli, çizilmiş sınır dışına çıkılmaması en önemli kurallarından. Aralarında saygı ve sevgi var ancak heyecanı tükenmiş çiftler... Üstelik birlikteliklerini kurulu bir düzen mantığı ile de yönetiyorlarsa tamam! Geleneksel çift tipindesiniz demektir...

Peki ya siz hangi çift tipine dahilsiniz? Bizimle paylaşın :)

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html