Sinsi Tehlike Marihuana!

2 dakika okuma süresi

Sinsi Tehlike Marihuana!

London, Ontario’daki (Kanada) bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre erken yaşta tüketilen marihuana beyin fonksiyonlarını bozuyor.

London Sağlık Bilimleri Merkezi’nde yapılan yeni çalışmaya göre Hint kenevirinin tütün hali olan marihuana erken yaşlarda kullanıldığında anormal beyin fonksiyonları oluşturarak IQ seviyesini düşürüyor.

Marihuana nedir?

Marihuana Hint kenevirinin tütün halidir ve dünyada en yaygın kullanılan yasa dışı bir maddedir. ABD’de ‘weed’ ya da ‘pot’ adıyla da biliniyor. ABD’de 18 eyalette tıbbi gerekçeyle marihuana içimi yasal. Colorado ve Washington eyaletlerinin keyif amaçlı içimini de yasal durumda.

İngiliz kolonisi döneminde 1830’lu yıllarda East India Tea Company’nin doktoru William O’Shaughnessy tarafından ilk kez Batı’ya getirildi.

Çin, Ortadoğu ve Hindistan’da uzun yüzyıllar boyunca ilaç olarak kullanıldı.

Romatizma, tetanos ve kuduz vakalarında kullanıyordu. Hatta ağrı kesici olarak reçetelere yazılıyordu. Daha sonra ABD’de ‘narkotik’ listesine alındı. Nedeni ise içen kişilerde aşırı ve kontrol edilemeyen şehvet, deliliğe yol açtığı ve intihara kadar sürekliği ortaya çıktı. Marihuana içeni ‘mağara adamına’ çeviriyor ve kendini kaybettiriyor.

Marihuananın etkileri neler?

Marihuana için daha öncede araştırmalar yapılmış olup şu sonuçlar ortaya çıkmıştır: Sık sık kullanan kişilerde depresyon, bipolar bozukluk ve şizofreni de dâhil olmak üzere psikiyatrik rahatsızlıklara ve bilişsel bozukluklara neden oluyor. Durum çok ciddi!

Marihuana bitkisini içen ya da çiğneyen kişinin kanına tetrahidrokanabinol ya da kısaca THC denilen madde karışıyor. Bu maddeler kullanıcının beyninde ve iliğindeki proteinleri aktif hale getirerek kişide aşırı keyiflilik, yüksek oranda duyarlılık ve şiddetli bir acıkma hissi uyandırıyor.

London Sağlık Bilimleri Merkezi'nin bu konuda yaptığı çalışmaya göre marihuana kullanan bir grup genç inceleme altına alındı. Bu gençlerde psikolojik durumlarının ileri derecede etkilendiği görüldü.

İçtiklerinde sadece geçici bir rahatlama hissi veriyor ilerleyen zamanlarda ise depresyon ataklarına kadar ileri boyutlara taşıyor. Bu çalışmada ortaya çıkmış olan bilgiye göre marihuana beyin fonksiyonlarında hasara neden olarak IQ geriliği yapıyor. Aynı zamanda içen kişide sürekli huzursuzluk ve ruhsal bozukluklara neden oluyor.

Marihuana kullanmaya başlayanlarda %9 oranında bağımlılık yapıyor ve içen kişilerde işyeri kazaları veya okulu bırakma gibi eylemler görülüyor.

Marihuananın olumlu etkilerine bakacak olursak;  Sinir ağrılarını kesiyor ve AİDS hastalarında iştah açıyor. Kemoterapi gören kişilerin bulantı ve kusmalarına iyi geliyor.

Reiki Nedir?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html