Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler

2 dakika okuma süresi

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler

Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta ne gibi değişiklikler oluyor diye hiç merak ettiniz mi? Bizce okumaya değer..

Sigara her ne kadar zararlı olsa da maalesef içilmeye devam ediyor. Oysaki sigarayı bırakmak ve sonrasındaki değişimleri görmekse her şeye değiyor. Sigaranın içinde tahmininizden de öte zararlı maddeler bulunuyor. Sağlıklı ve daha iyi bir yaşam için sigaraya hiç başlamamak en iyisi ama içmiş olmak ve bağımlılık sonrasında sigarayı bırakmak vücut sağlığınız için büyük önem taşıyor.

Memorial Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Metin Özkan “09 Şubat Sigarayı Bırakma Günü” öncesinde sigarayı bırakmanın insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri hakkında bilgi verdi.

Sigarayı bırakmak ömrü uzatıyor

Sigara kaynaklı ortaya çıkan sağlık sorunlarının sigarayı bıraktıktan sonra düzelmeye başladığını belirten Prof. Dr. Metin Özkan, içilen her sigaranın insan hayatından 12 dakika çaldığını söylüyor. Sigaranın içindeki nikotin eroinle aynı değerde bağımlılık yapıyor ve kişiyi sürekli sigara içmeye yöneltiyor.

Yürüyüş yapın ve müzik dinleyin

Biliyoruz canınız sigara çektiğinde içene kadar kendinizi kaybedersiniz. Buna çözüm olarak yürüyüş ve müzik. Eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk adım sigarı içmek istediğinizde o anı geçiştirmek ve olabildiğince ertelemek.

Elektronik sigara da zararlı

Çoğu kişi elektronik sigaranın sağlığa zararlı olmadığını düşünüyor ama yanılıyor. Elektronik sigara da en az klasik sigara kadar sağlığa zararlı. Sigarayı bırakmak istiyorsanız öncelikle kendinize sigara bırakma günü ayarlamanız gerekiyor. Bu konuda uzman desteği almaktan çekinmeyin. Sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda neler mi oluyor?

İşte sigarayı bıraktıktan sonra vücuttaki değişiklikler

-Sigaradan dolayı kanda birikmiş olan karbonmonoksit  gazı ilk 24 saatte azalır.

-Kan basıncınız, nabzınız ve vücut ısınız ilk 20 dakikada normale dönüyor.

-Sigarayı bıraktıktan 2-3 hafta sonra solunumunuz rahatlayacak, bağışıklık sisteminiz güçlenecek, öksürüğünüz azalacak ve dişlerinizdeki sarı lekeler en aza inecek.

-Sigara nedeniyle artan kalp krizi riskiniz sigarayı bıraktıktan 1 yıl sonra %50 oranında azalır.

-5. yıldan itibaren ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası kanseri riskiniz azalır.

-5. yıldan itibaren felç geçirme riskiniz azalır.

Daha İyi Yaşam olarak sigarayı bırakmanızı öneririz. Bu konudaki fikirleriniz neler?

Zehirlenmelerde İlk Yardım

Acıbadem Mobil Acil Operasyon Müdürü M. Tansel Turan zehirlenen bireylere ilk yardım nasıl yapılmalı konusunun tüm detaylarını Kadınlar Kulübü TV'ye anlatıyor!

 

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html