Sigara Tüp Bebek Tedavisine Engel

2 dakika okuma süresi

Sigara Tüp Bebek Tedavisine Engel

Tüp bebek tedavisinin olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız, tedaviye başlamadan önce sigarayı bırakın!

Çocuk özlemi çeken ve başka yardımcı üreme tedavilerinden sonuç alınamayan çiftlere uygulanan bir üreme yöntemi olan tüp bebek tedavisi sonucu oluşan gebeliğin normal gebelik ile hiçbir farkı yoktur. Yalnızca döllenme işlemi vücut harici bir ortamda teknolojik imkanların kullanılması ile sağlanır. Tüp bebek tedavisinde başarılı sonuçlar alabilmek için bazı kurallara uyulması gerekir.

Tedavinin seyrini değiştirebilecek en önemli etkenlerden birinin sigara kullanmak olduğunu söyleyen Liv Hospital Tüp Bebek Uzmanı Dr. Serkan Oral, sigara kullanan kadınlarda tüp bebek tedavisi sürecinde daha yüksek doz hormon tedavisine gerek duyulduğunu belirtti. Tüp Bebek Uzmanı Dr. Oral, yüksek doz hormon tedavisine gerek duyulmasını, "Sigara kullanan kadınların kan ve östrojen seviyesi diğer kadınlara göre daha düşük olur. Bu nedenle de daha az miktarda yumurta gözlenir.  Ayrıca sigara nedeni ile tedavinin erken sonlandırılması bile söz konusu olabilir" şeklinde açıkladı.

Kısırlık sorunu yaşayan çiftlere gebelik sağlayabilmek için uygulanan bir yöntem olan tüp bebek tedavisini yaptırmaya karar veren çiftlerin, tedaviden başarılı sonuç alabilmek için tedaviyi olumsuz etkileyecek bazı davranış ve alışkanlıklardan uzak durması gerekiyor. Tüp bebek tedavisi başından sonuna kadar oldukça hassas bir dönemi içerdiğini belirten Tüp Bebek Uzmanı Dr. Oral şunları söyledi: 

"Anne adayı sigara kullanıyorsa tedaviye başlamadan en az 3 ay önce sigara alışkanlığından vazgeçmelidir. Çünkü sigara tedavi sürecini zorlaştıracağı gibi bebeğin gelişimini de olumsuz etkileyen bir faktördür."

Sigaranın üreme sistemini nasıl etkiliyor?

Östrojen hormonunun üretimini olumsuz yönde etkilemesinin yanısıra sigara bebeğin gelişeceği alanlara zarar vererek oluşan gebeliğin anne rahmine tutunmasını zorlaştırır. Annenin yaşı 35’in üzerinde ise tüp bebek tedavisi ile gebe kalma oranı sadece yüzde 20-30 kadardır. Bir de anne sigara kullanıyorsa, tedaviden başarılı sonuç alma olasılığı daha da düşer.

Ayrıca sigara erken menopoza neden olabilir. Günümüzde erken menopozun tam olarak nedeni açıklanamasa fazlaca sigara içen kadınların erken menopoza girme olasılığı diğer kadınlara nazaran daha yüksektir.

Sigara gebelik üzerinde hangi sorunlara neden olabilir?

Sigara içeriğinde barındırdığı kimyasal maddeler nedeniyle, anne adayının yaşı her ne olursa olsun, kromozom bozukluklarına ve anne karnındaki bebekte birtakım anomalilere yol açabilir. Gebeliğin düşük ile sonlanması ve ölü bebek gibi riskler açığa çıkabilir.

Tüp bebek tedavisi uygulanan ve sigara kullanmaya devam eden anne adaylarında gebelik sağlansa bile gebeliğin düşük ile sonuçlanma olasılığı oldukça yüksek değerlerdedir! Sigara kullanan adayların sigaradan vazgeçmeden tüp bebek tedavisine dahil olmasının hiçbir anlamı yoktur.

Erkekler üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir?

Sigara kullanımı tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de üreme fonksiyonlarında olumsuz etki yaratır. Sperm sayısı, hareketliliği, kalitesi ve şekli sigara kullanmayan erkeklere oranla daha düşük olur. Dolayısı ile tüp bebek tedavisi için negatif sonuçlara yol açar. Tüp bebek tedavisi sürecinde erkeğin de sigaradan vazgeçmesi bu zorlu süreçten başarılı bir sonuç alabilmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için gereklidir.

(Kaynak: Liv Hospital Tüp Bebek Uzmanı Dr. Serkan Oral'ın bilgilerinden derlenmiştir.)

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/estetik-mucizesi-hyaluronik-asit-nedir-12665.html