Sıcak Havalarda Spor Yaparken Bu Önlemleri Alın

2 dakika okuma süresi

Sıcak Havalarda Spor Yaparken Bu Önlemleri Alın

Sıcak havalarda açık havada spor yapıyorsanız bu önlemleri almayı unutmayın.

Formunuzu korumak istiyorsunuz ancak sıcak havalarda nasıl önlem alabileceğinizi bilmiyor musunuz? Sıcak havalara özel egzersiz yaparken bu önlemleri almayı ihmal etmeyin, sağlığınızı koruyun ve daha verimli bir spor aktivitesi gerçekleştirmiş olun. Daha İyi Yaşam'ın sizler için derledi.

Sıcak Havalarda Bunları Yapın

Yürüyüş, koşu ya da egzersiz. Hangi sporu yaptığınız hiç fark etmez. Spor saatinizi 12-18 saatleri arasında yapmaktan kaçının. Spor saatlerinizi ya sabaha ya da akşamüstüne alarak sıcak havalardan korunabilir ve daha verimli bir spor yapabilirsiniz. Sabah saatlerinde spor yapmak sizi güne daha zinde hazırlayacaktır ve gün içi enerjinizi arttıracaktır. Akşam saatlerinde spor yapmak ise uyku düzeni kazanmanıza ve daha verimli bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

spor

Spor yaparken yanınıza her zaman aldığınızdan daha fazla su alın. Sıcak havalarda vücudunuzun daha çok terlemeye ve toksin atmaya açıktır. Spor yaparken su götürdüğünüz şişenize ya da mataranıza fazladan buz ekleyerek suyu çoğaltabilir ve daha hızlı soğumasını sağlayabilirsiniz.

spor

Şapka ve güneş gözlüğünü takarak kendinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyabilirsiniz. Spor yaparken açık renkli spor kıyafetler ve şapkalar tercih etmenizde yarar var. Güneş ışınlarını üstünüze direk çekmez zararlı olacağı için siyah ve lacivert gibi renklerden ızak durmalı ve spora giderken mutlaka hafif kıyafetler tercih etmelisiniz. Düzenli olarak spor yapıyorsanız yeni teknolojiler ile üretilmiş olan serin tutan kıyafetleri tercih edebilir ve spor veriminizi arttırabilirsiniz.

spor

Spora gitmeden önce buzdolabınıza bir havlu yerleştirin ve bu havlu ile spora çıkın. Terinizi soğuk bir havlu ile kurulamak spor veriminizi arttıracaktır. Vücudunuzun nabız atışı ölçülen yerlerine (ense, boyun, bilek vb.) birkaç damla nane yağı sürün. Nane yağı içeriği sebebiyle vücut ısısı düşürücü özelliğe sahiptir. Sıcak havalarda spor yaparken vücut ısınızın hemen artmaması için nane yağı aradığınız çözüm önerisi olabilir.

spor

Uzun sürelerini sporda harcayan kadınlar bilirler ki terleme sıcak havalarda daha çok artacağı için yanlarında yedek çamaşır götürmelilerdir. Sıcak yaz aylarında spor yapanlar için bir diğer öneri ise spora giderken yedek atlet ve çorap götürmeleri olacaktır. Böylelikle daha verimli bir spor sizi bekliyor olacaktır.

Neden Spor Yapmalıyız?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 6
  emoji
 • 7
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html