Sezaryen Yönteminin Zorunlu Olduğu Durumlar

2 dakika okuma süresi

Sezaryen Yönteminin Zorunlu Olduğu Durumlar

Sezaryen yönteminin zorunlu olduğu durumların neler olduğunu yazımızdan öğrenebilirsiniz!

Normal doğum sezaryen doğuma göre daha doğru bir karar olsa da bazı durumlarda anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye atmamak için sezaryen doğum tercih edilir. Bu durumların başında ise bebeğin iri olması, ters olması gibi durumlar gelir.

Sezaryen Yönteminin Zorunlu Olduğu Durumlar

İlk etapta normal olarak başlayan doğum olumsuz bir durum karşısında sezaryen dönebilir. Böyle bir durum karşısında yapılan sezaryen ise zorunlu olmaktadır. Sezaryen yönteminin zorunlu olduğu durumların başında; doğum zamanının gelmiş olmasına rağmen doğumun başlamaması gelir. Zamanı geldiği halde başlamayan doğumun ise pek çok sebebi vardır.

sezaryen

Böyle bir durum karşısında anne adayının rahim ağzını olgunlaşması için değişik ilaçlar verilir. Bu da genellikle suni sancıdır. Bazen suni sancı verildiği halde doğumun başlamaması durumu da ortaya çıkabilir böyle bir durumda ise tek seçenek sezaryendir.

Bazı durumlarda da doğum başladığı halde sezaryen kararı verilebilir. Örneğin sancı olduğu halde rahim ağzında tam bir açılma olmadığında. Bebeğin doğum yoluna giriş şekli de doğumun yönteminin değişmesine sebep olabilir. Bebek doğum yoluna eğer ters olarak girerse yapılacak yöntem sezaryendir çünkü ters olan bebeğin doğum kanalındaki ilerleyişi sorunlu olur. Bebeğin anne karnında sağlıklı olduğunu gösteren durumlardan biri de bebeğin kalp atışıdır.

sezaryen

Eğer anne karnındaki bebeğin kalp atışında herhangi bir düzensiz atışa rastlanırsa vakit kaybetmeden anne sezaryen alınır. Erken doğumlarda sık meydana gelen kordon sarkması da sez aryanın zorunlu olduğu durumlardandır. Çünkü kordon bebeğin boynuna ya da vücudunda herhangi bir yere dolanırsa bebeğin boğulmasına sebep olabilir.

Anne adayının tansiyon problemi yaşadığı ve tansiyonunun kontrol altına alınamadığı zamanlarda da sezaryen yöntem yapılır. Ayrıca uzun yıllar çocuk sahibi olamayan, kısırlık problemi yaşayan ya da pek çok kez düşük yapmış olan anne adaylarında da genellikle sezaryen doğum yapılmaktadır.

Sizce sezaryen doğum mu yoksa normal doğum mu?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html