Serinleten İçecek Tarifleri

2 dakika okuma süresi

Serinleten İçecek Tarifleri

Yaz sıcaklarına karşı serinleten içecek tariflerini Daha İyi Yaşam olarak paylaşıyoruz!

‘Geldi yaz ayları gevşedi gönül yayları’ Gevşemesin efendim; bu sene güneşli yaz günlerini, hem serinletici hem fit tutacak içeceklerle geçirip kalori ve şeker bombası içeceklerden uzak durarak doyasıya yaşamaya var mısınız?

Tuzaklarla dolu bir yaz bizi bekliyor evet, bir yanda üzerinden çikolata akan fıstığa bulanmış dondurmalar, bir yandan her yemeğin yanında reklamı yapılan, buzlu bardaklara akan süper gazlı içecekler… Ben bu oyunu bozdum ve sizleri serinletecek en fit içeceklerle karşınızdayım…

SERİNLETEN İÇECEK TARİFLERİ

Ananasta bulunan ve gıdalarla alınan proteinlerin sindirimi sırasında kullanılan enzimlerin karışımı olan bromelainin pek çok faydası vardır. Kilo verme diyetlerimizin vazgeçilmez bir parçası olan ananas; içerdiği bromelain enzimi, yağların sindirimi sırasında kullanılan lipaz enzimi ile birlikte çalışarak gıdalar yoluyla alınan yağın vücutta birikmesini önlemekte ve aynı zamanda iştahı azaltarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.  Aynı zamanda ödem atımına yardımcı olan ananas ile birlikte, yazın kavurucu sıcaklarıyla baş etmek için işte harika bir tarif:

ANANASOVİÇ

1 dilim ananas

1 sb badem sütü

½ muz

1 çk Hindistan cevizi tozu

Chia tohumu yüksek oranda lif içermesinden dolayı bağırsaklarınızın düzenli çalışmasında ve metabolizmanızın hızlanmasında çok etkili olmaktadır. Protein içeriği zengin olmasından dolayı diyet yaparken tokluk hissi vermesi sebebiylede kullanmaktayız. Peki, “chia tohumu gerçekten yağ yakar mı?” derseniz; maalesef, bilimsel olarak zayıflattığına dair yeterli çalışmalar bulunmamaktadır. Ancak yüksek oranda lif ve protein içermesinden dolayı zayıflama diyetlerinde tok kalmanızı ve bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlayarak dolaylı olarak yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde, diş ve kemik sağlığının korunmasında önemli bir yere sahiptir ama hiçbir besinin tek başına MUCİZE etkiye sahip olmadığını unutmayalım!

CHIASEED SMOOTHİE

1 sb yarım yağlı süt

2 yk chia

1 çk kakao

1 top sade dondurma

8 adet çilek

Chia tohumunu 1 sb süt içerisinde 1 saat buzdolabında bekletiyoruz, sonra tüm malzemeleri blendrize ediyoruz.

Temel Reis’le ve Barış Manço’yla çocukluğumuzda sevdiğimiz ıspanağın böreği, yemeği olurda ıspanaklı içeceği olmaz mı? Olur tabiki hem de demir gibi bizi güçlü kılan bir içeceğimiz olur… Ispanak demir depolarımızı destekleyen besinlerimizdendir fakat içindeki demirin emilimini arttırmak için C vitaminine ihtiyacımız olduğunu unutmayın! Bizde bu sebeple içeceğimize kivi kullanarak hem C vitaminimizi sağladık hemde güzel bir lezzet yakaladık. Buyrun size hem lezzetli hem fit tutucu hem de serinletici ıspanaklı tarifimiz ise:

ISPANAK SMOOTHİE

1 adet kivi

6 -7 yaprak ıspanak

1 top sade dondurma

1 sb süt

Tüm malzemeleri mixerde karıştırıyoruz.

Yaz sıcaklarında aradığınız serinletici içeceğimizi afiyetle hüpletiyoruz.

Uzm. Dyt. Aslıhan KÜÇÜK

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html