Salata Yapmanın Püf Noktaları

1 dakika okuma süresi

Salata Yapmanın Püf Noktaları

Her yemeğin yanında olmaz olmazlardan olan salatayı daha pratik ve lezzetli yapmak ister misiniz?

Salata bol çeşitli yeşillikleriyle birlikte hem sağlığınızı korur hem de sofranıza lezzet katar. Salata yemeklerin eksikliğini tamamlayıcı görevindedir.

Salata yapmada ne var demeyin! Eğer salata yapmanın inceliklerini bilmiyorsanız salatanız istediğiniz lezzette olmayabilir.

İşte sizlere bu nedenle salata yapmanın hem pratik yolunu hem de lezzet katan püf noktalarından bahsedeceğiz.

Pratik bir şekilde salata yapmanın püf noktaları:

Salata malzemeleriniz taze olsun

Eğer sofranızda bol yeşillikli lezzetli bir salata olsun istiyorsanız sebzelerinizin taze olmasına özen gösterin.  Salatada lezzetin sırrı yeşil ve taze olmasıdır. Bunun dışında yeşilliklerin çok iyi yıkanmış olması da önemlidir.

Sıcak salata için malzemeleri önceden hazırlayın

Salatalar sadece soğuk olmaz. Sıcak salata çeşitleri de vardır. Ayrıca sıcak salatalar yemeklerin yanında ekstra bir lezzet katacaktır. Buğday, mercimek gibi bakliyatlarla salata yapmayı düşünüyorsanız eğer bu malzemeleri önceden haşlayın salata yapacağınız zaman sıcak suyla yıkayıp servis yapın.  

Salata soslarını haftalık hazırlayın

Salata sosları bir salatada lezzeti katan asıl malzemedir. Yaptığınız salatada kullandığınız yanlış sos salatadan istediğiniz lezzeti alamamanıza neden olur. Bu nedenle sos hazırlamak aslında marifet ister. Hazırladığınız sosları salatanıza asla erken koymayın. Çünkü salatanızdaki yeşilliklerin pörsümesine neden olur.

Hazırladığınız salata soslarını taze bir şekilde saklamak için cam kavanoza koyun ve buzdolabında muhafaza edin. Salata yapacağınız zaman çıkarın ve salatanızda kullanın.

Doğramak yerine elinizle parçalayın

Salatanızda kullanacağınız malzemeleri ince ince doğramak yerine elinizle parçalayarak bölün. Böylece hem vitamin değerini kaybetmemiş olacak hem de yeşillikler kötü görüntüye maruz kalmayacak.

Yiyeceğiniz zaman karıştırın

Çalışırken yemek yapmak bir çiledir adeta ama salata yaparken bu formülü uygulayabilirsiniz. Ellerinizde parçaladığınız salata malzemelerini bir hafta kadar dolabınızda saklayabilirsiniz.

Sizin salata için pratik önerileriniz nelerdir?

Günde Kaç Adet Türk Kahvesi Tüketilmeli?​

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html