Sahurda Tüketilen ve Gün Boyu Tok Tutan Yiyecekler

1 dakika okuma süresi

Sahurda Tüketilen ve Gün Boyu Tok Tutan Yiyecekler

Ramazan ayında uzun süre açlık hissi çekmemeniz için yapmanız gereken şey çok basit; beslenme!

Ramazan ayında vücudun alışmış olduğu yemek yeme seyri değişmektedir. O nedenle uzun süre açlık hissiyle oruç tutmaktayız. Bu açlık hissini özellikle de yaz aylarında gündüzün daha fazla olmasıyla uzun sürecek olan bu açlık hissini azaltmak için sahur öğününde tükettiğimiz gıdaların önemi bir hayli artmaktadır.

Gün boyu tok tutacak ürünlere gösterdiğimiz hassasiyetle beraber, bir diğer dikkat etmemiz gereken nokta ise; sağlıklı, doğru ve bilinçli beslenmektir. Vücudumuz  ramazan aylarında oldukça su kaybederek halsizlik yaşanmaktadır. Bu durumda yaz aylarının etkisiyle su kaybını arttıracak ve enerji düşüklüğü yapacaktır. Yediğimiz gıdalarda bize ihtiyacımız olan enerjiyi depolamaya yardımcı olacaktır ve uzun süre tok kalmamızı sağlayacaktır. Nedir bu uzun süre tok tutan gıdalar;

Yumurta

Bünyesinde oldukça fazla kaliteli protein bulunduran yumurta tokluk hissini arttırır ve gün boyu enerjik kalmanızı sağlar.

Süt

Süt kalsiyum ve D vitamini deposudur. Sahurda içilen 2 bardak süt gün boyu tokluk hissini arttırır.

Tarçın

Tarçın insülin seviyesini dengeler ve tırmanışını önler. Trigliseri ve kolesterol seviyelerini düşürür. Bir çay kaşığı tarçın tüketmeniz gün içinde daha rahat oruç tutmanızı sağlar.

Badem

Kaliteli proteine sahip olan badem 1 avuç tüketildiğinde sizi gün boyu tok tutacaktır.

Elma

Oldukça fazla lif oranına sahip olan elma, sahurda tüketildiğinde uzun süre tokluk hissini devam ettirmenizi sağlar. 

Yulaf Ezmesi

İçerisinde bulunan azcık şeker ve oldukça fazla lif sayesinde yulaf ezmesi tok tutucular arasında en iyisidir. Sporcuların ve kilo problemi olanların az tüketerek uzun süre tok kalmak için bol bol tükettiği bir gıdadır. 

Aynı zamanda bunların haricinde ceviz, bezelye, çörek otu, yeşil çay gibi gıdalarda tokluk hissini arttıran gıdalardandır.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html