Sağlıklı Sahur Önerileri

1 dakika okuma süresi

Sağlıklı Sahur Önerileri

Hafta başı Ramazan Ayı'nın başlangıcı. Peki sağlıklı bir sahur için neler tüketmeliyiz?

6 Haziran Pazartesi günü Ramazan Ayı'nın başlangıcı. Özellikle artış gösteren sıcaklıklar düşünüldüğünde açlık ve susuzluk gözünüzde daha çok büyüyor değil mi? Daha İyi Yaşam'dan oruç tutacaklara çok sağlıklı öneriler geliyor. Sahurda tükettiğiniz her şey çok önemli. İşte Sizi tok tutacak, fazla susatmayacak, gün boyunca açlık ve susuzlukla daha kolay başa çıkabileceğiniz sağlıklı sahur önerilerimiz:

Sağlıklı Sahur Önerileri

1- Yağlı, baharatlı,ağır yiyeceklerden uzak durun!

Sahurda ağır yemeklerden kaçınmalısınız. Birçok uzman sahurun erken bir kahvaltı öğünü gibi yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Sizi gün boyunca tok tutacak ve kan şekerinizi düzenleyecek besinler tüketmekte fayda var. Bu konuda en büyük yardımcınız tabi ki : Protein! Bol bol protein almalı ve sağlıklı bir şekilde beslenmelisiniz. Ayrıca bol bol sıvı tüketmeyi de ihmal etmeyin.

İftardan artan yağlı yiyecekler ya da sahura özel hazırlanmış börekler hamur işleri baharatlı yemekler kesinlikle sağlıklı bir sahurun parçası olamaz. Bu tür yiyecekler sizin daha fazla susamanıza neden olurken gün içinde mide rahatsızlıklarına da neden olur.

2- Sahurda hangi besinler tüketilmeli?

Midenin boşalma süresini uzatacak besinler tüketmelisiniz. Ayrıca protein bakımından zengin besinler tüketilmesi de yine gün boyu tokluk hissine neden olur. Peynir,yoğurt,süt,yumurta gibi besinler tüketerek sağlıklı bir sahur geçirmiş olursunuz. 1 bardak süt 5 saat tok tutuyor. Üstelik mineral ve vitamin ihtiyacınızı da karşılaması yönünden dolayı sahurda mutlaka 1 bardak süt tüketmenizde fayda var.

3- Sebzeyi ihmal etmeyin...

Mevsimlik sebzeler de sahurunuzun vazgeçilmez besinlerinden olmalı. Özellikle kahvaltılık atıştırmanızın yanına mutlaka yeşillik,domates,biberi,salatalık gibi sebzeler tüketin.

Özetle, yağlı ve baharatlı yiyecekler uzak durarak sizi tok tutacak sağlıklı hafif besinlere yönelmelisiniz.

Peki ya sizin sağlıklı sahur önerilerine ekleyeceğiniz neler var?

 

 

 

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/coldprocess-teknigi-ile-dogal-zeytinyagli-sabun-yapimi-12662.html