Sağlıklı Bir Yaşam İçin 13 Öneri

3 dakika okuma süresi

Sağlıklı Bir Yaşam İçin 13 Öneri

Doğru bir beslenme şekli ile Daha İyi Yaşam'a ulaşın!

Sağlıklı bir yaşam yeterli ve dengeli beslenme biçimini öğrenmekle başlar. Doğru bir beslenme şekli, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmenizi sağlamasının yanı sıra, bu kaliteli yaşamı gelecek nesillere aktarmanıza da yardımcı olur.

Günde 5-6 öğün beslenmeye özen gösterin!

Yeterli ve dengeli beslenmek için öğün atlamayın. Çünkü atlanan her öğün, bir sonraki öğüne kadar daha çok acıkmanıza neden olacaktır. Gün boyunca 6 öğün beslenmek, daha dinamik olup performansınızı artırmanızı sağlar. Lifli ve kepekli ürünler ara öğünler için önerilir.

Günde 3 saatten uzun süre aç kalmayın!

3 saatten uzun süre aç kalmazsanız, açlık hissi duymadan günü bitirebilirsiniz. Ayrıca 3 saatten uzun süre aç kalmamak, metabolizmanızın hızlanmasına da yardımcı olur.

Kahvaltı yapmadan güne başlamayın!

Vücudunuzun gece boyunca dinlenmiş ama aynı zamanda aç kalmış olması, metabolizma hızınızın düşmesine neden olur. Sabah kalkar kalkmaz bir saat içerisinde yapacağınız kahvaltı, vücudunuzun hızlı bir şekilde güne adapte olmasını sağlar.

Günde yaklaşık 2 litre su tüketin!

Vücut ısısının dengelenmesi, metabolizmanın devamı, kan dolaşımınızın düzenli olması ve vücuttan zehirli atık maddelerin atılması için su gereklidir. Yeterli miktarda su tüketmek, kadınlarda selülit oluşumunu önlemeye de yardımcı olur.

Yağ tüketimini azaltın…

Katı yağlardan uzak durarak, beslenmenizdeki yağ tüketimini azaltın. Bir günde en fazla 3 yemek kaşığı sıvıyağ tüketin. Çoğunlukla bitkisel sıvı yağları tercih edin. Yemeklerinizi hazırlarken kızartmadan uzak durun. Izgara, haşlama, buharda ve fırında pişirme yöntemlerini tercih edin.

Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durun!

Vücudunuza zarar vermemek için kaçınmanız gereken maddelerin başında sigara ve alkol gelir. Birçok olumsuz etkisi olan sigara ve alkol, vücudunuzun hızlıca yaşlanmasına neden olur.

Tuz tüketimini azaltın!

Günde en fazla 6 gram (6 çay kaşığı) civarında tuz tüketmeye dikkat edin. Tuz seçiminizi iyotlu tuzdan yana kullanın.

Sebze ve meyve tüketin!

İhtiyacınız olan vitamin ve minerali yeterli düzeyde almanız için sebzelere ve meyvelere öğünlerinizde sıklıkla yer verin.

Abur cuburu sınırlayın!

Abur cubur olarak nitelendirilen hazır yiyecekler ve ağır tatlılar, pastalara mutlaka sınırlama getirin! Hazır yiyecekler fazla miktarda yağ ve enerji içerdiğinden hem kilo aldırıcı hem de hastalıklara yatkınlığı arttırıcıdır.

Kuru baklagilleri ve lifli besinleri tüketin

Tüketilen karbonhidrat kaynağının türüne ve miktarına dikkat edin. Tokluk hissini arttıran, kabızlığı engelleyen ve kilo kontrolünü kolaylaştıran kuru baklagilleri (nohut, mercimek, barbunya gibi) ve  lifli tahılları tercih edin.

Gün içerisinde tüm besin gruplarından yiyecekleri tüketin!

Dengeli beslenmenin ilk şartı tüm besin gruplarında yer alan besinlerden sofranızda bulunmasına özen göstermektir. Özellikle ana öğünlerde süt ürünleri grubu, et ürünleri grubu, tahıllar ve meyve-sebze grubundan besinler bulunmalıdır.

Egzersizi ihmal etmeyin!

Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme düzeninin içerisine mutlaka yaşam şartlarınıza uygun bir egzersiz programını dahil edin ve düzenli olarak yapın.

İdeal kilonuzu koruyun

Hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmak için Beden Kitle İndeksi (vücut yağ yüzdesi, bel çevresi ve kalça çevresi) kriterlerinde sağlıklı dilimde olmaya özen gösterin. 

Editörün Seçimi: Kadınlar Kulübü TV - Beslenme Ve Diyet

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html