Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar

2 dakika okuma süresi

Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar

Herkesin kendine özgü alışkanlıkları var. Peki bu alışkanlıkların çoğunun sağlığa zararlı olduklarını biliyor muydunuz? İşte sağlığa zararlı alışkanlıklar..

Sabah kalkınca diş fırçalamak, sık sık duş almak gibi herkesin uyguladığı alışkanlıklar var.  Bu alışkanlıkları herkes uyguluyor diye doğru olduğu anlamına gelmez. Meğer farkında olmadan yaptığımız alışkanlıklar sağlığa zararlıymış.

İşte sağlığımızı zararlı alışkanlıklar:

Temizlik delisi olmak

Çoğu ev hanımı temizlik tutkusunu alışkanlık haline getirmiş durumda. O temizlik yapılmadan ne huzur bulunur ne de bir dakika dinlenme. Aynı yer dakikalarca ovulur ya da silinir. Bu alışkanlığı olan kişiler kendisini yoğun bir temizlik temposunda bulur. Yapılan araştırmalara göre aşırı temiz ortamlarda büyüyen çocukların alerji olma riskleri daha fazla. 

Aniden uyanmak

Bir zamanlar başucumuzdan çalar saatler eksik olmazdı. Şimdilerde ise akıllı telefonlar yerini aldı. İkisinin de ortak noktası sabahları erken saatlerde uyandırılmak. Japonların yaptığı araştırmaya göre sabahları alarmla ya da akıllı telefonlarla uyandırılmak hem kalbi hem de vücut dengesini olumsuz etkilen diğer bir alışkanlık.

Sırt çantasının yanlış kullanımı

Çantanızın kalitesi ne olursa olsun yanlış takıldığı sürece sağlığınızı etkiler. Çantayı tek omuzda taşımak ya da ağır çanta taşımak bel sağlığına zarar veriyor. Eğer çantanıza ağır eşyalar koyacaksanız çantanın tam ortasına yerleştirin. Böylelikle yük omuzlarda eşit şekilde olur. 

Yemek sonrası uyku

Çoğu kişinin yaptığı alışkanlıklardan biri de kuşkusuz yemekten sonra uyumak. Yemek sonrası uyku metabolizmayı etkilediği gibi kilo alımına da neden oluyor. 

Sık duş almak

Her gün duş almaktan kendinizi alamıyorsanız kuru ve çatlaklarla dolu bir cilde merhaba dersiniz. Araştırmalara göre ideal duş süresi haftada 2 defa. Sağlınız için haftada 1-2 defa duş almayı alışkanlık edinin.

Yemek sonrası diş fırçalama

En sık yapılan bir alışkanlık modeli. Sabahları kahvaltıdan sonra, akşamları yemekten sonra genel olarak dişler fırçalanır. Ancak araştırmalara göre bu son derece zararlı. Nedeni ise yemek yerken diş minelerinde yumuşama meydana gelmesi ve yemek sonrasında hemen fırçalanmasıyla diş minelerinin bundan etkilenmesi.

Çok uyumak

Çok uyumak kulağa hoş gelse de sağlığa zararlı bir alışkanlık. Günde bellir saatten fazla uyumak felç riskini arttırıyor. Uzmanlara göre sağlıklı uyku 6-7 saat arası. Bu nedenle çok uyumayı alışkanlık haline getirmeyin.

Vitamin hapları

Birçok kişinin çantasından eksik olmayan vitamin hapları oldukça zararlı bir alışkanlık. Hem işe yaramıyor hem de gereksiz para kaybı.

Sizce sağlığa zararlı alışkanlıklar neler?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 2
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • 2
  emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html