Saçları Sıcak Su İle Yıkamak Zararlı mı?

2 dakika okuma süresi

Saçları Sıcak Su İle Yıkamak Zararlı mı?

Saçları sıcak su ile yıkamak doğru mu? Soğuk suyun saçlara faydaları neler?

Saçları Sıcak Su İle Yıkamak Zararlı Mı?

Saçlarınızın sağlıklı olmasını ve güzel görünmesini istiyorsanız, saçınızı yıpratacak bir takım işlemlerden kaçınmanız gerekmektedir. Örneğin saçlarınızı sıcak su ile yıkamak, sık yıkamak, fön makinesi ile yüksek sıcaklıkta kurutmak, sıcak maşa ile şekillendirmek, sıkı toka ile bağlamak saçlara son derece zarar veren davranışlardır.

Saçı sıkı olarak bağlamak saç köklerinin zayıflamasına, fön makinesi ile kuruturken fazla sıcaklık saçın yıpranmasına neden olur. Bu konularda daha dikkatli olursak saçlarımız daha sağlıklı ve ışıltılı olur. Ayrıca saçları vitamin konusunda da beslemek gereklidir. A vitamini saçın kırılgan yapısını onarırken, B12 vitamini saç köklerini besler, çinko ise saç dökülmesine karşı iyidir.

saç

Soğuk Su İle Saç Yıkamanın Faydaları

Uzmanlar saçların sıcak su ile yıkanması yerine ılık su ile yıkanmasının tercih edilmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Ilık su ile yıkanan saçların kırılganlığı azalıyor ve daha parlak gözüküyor. Ayrıca saç dökülmesinin önlenmesi için uygulanacak yollardan bir tanesi de saçları ılık su ile yıkamaktır. Ilık ya da soğuğa yakın su ile saçları yıkamak saçın üst tabakasını güçlendirdiği için saçlar güçlü ve sağlıklı olur. Ayrıca saçlardaki yağlanmayı da geciktirir. Sıcak su ile yıkanan saçlar da kuruma ve kepeklenme görülmesinin yanı sıra kuruyan saç derisinde mantar görülme riski de vardır.

Saçınızı Sık Yıkamanın Zararları

Uzmanlar saçlarınızın daha sağlıklı olması için yağlı saçların gün aşırı kuru saçların ise daha uzun sürelerde ılık su ile yıkanmasını tavsiye ediyorlar. Sık saç yıkamak saçın doğal yağ dengesini bozar. Saçın kurumasına neden olur, kuruyan saç daha çabuk yıpranır ve şekil verilmesi de oldukça zordur. Saçın uzun süre yıkanmadan kirli bırakılması da saç sağlığı için iyi değildir. Saç derisinde biriken yağ, kir gözenekleri tıkar ve saç derisi nefes alamaz. Bu nedenle en iyi bakım düzenli olarak saçlarınızı yıkamanızla olacaktır.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 3
  emoji
 • 3
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html