Saçınıza Hayat Verin

2 dakika okuma süresi

Saçınıza Hayat Verin

Tüketeceğimiz besinlerle saçımıza hayat verelim mi? Eğer cevabınız "evet" ise buyrun yazımıza..

Hepimiz saçlarımızın parlak ve güzel olmasını isteriz. Peki, Saçlarımıza yeterli zamanı ayırıyor ve gerekli bakımını yapıyor muyuz? İşte saçlarınızın daha sağlıklı olması ve daha güzel görünmesi için, Maki Salon Saç Uzmanı Sait Ersan’dan tüyolar.

SAÇLARIN SEVDİĞİ BESİNLER

Beyaz Et

Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları etlerinde yüksek kaliteli protein taşıyorlar. Bu da, sağlıklı saç için çok önemli bir besin kaynağı. Proteinin olmadığı ya da düşük kaliteli proteinin tüketildiği beslenme şekillerinde saçlar güçsüz, mat görünümlü, soluk renkli oluyor.

Yumurta

Bulunabilecek en yoğun protein kaynağı olan yumurta, ayrıca biotin ve B-12 vitamini içeriyor ki bunlar sağlıklı güzellik için son derece önemli vitamin ve minerallerden.

Baklagiller

İçerdikleri yoğun protein sayesinde saçın sağlıkla ve hızla uzamasını sağlayabilen baklagiller, ayrıca bol miktarda da demir, çinko ve biotin içeriyorlar. Uzmanların önerisi fazla baklagiller tüketemeyenlerin en azından haftada 3-4 kâse mercimek çorbası içmeleri.

Havuç

Müthiş bir A vitamini kaynağı olan havuç saç derisini güçlendiriyor.

Somon Balığı

Yoğun olarak omega-3 yağ asitleri, yüksek kaliteli protein, B 12 vitamini ve demir içeren somon, saç derisini güçlendirerek daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Balık dahi tüketmeyen vejetaryenlerse, öğünlerinde iki yemek kaşığı keten tohumu tüketebilirler.

Koyu Yeşil Renkli Sebzeler

Ispanak, brokoli gibi koyu yeşil sebzeler zengin A ve C vitamini kaynaklarından. Ayrıca koyu renk sebzeler yoğun olarak demir ve kalsiyum da içeriyorlar.

Ceviz

Doğal bir selenyum kaynağı olan ceviz, içerdiği alfa-linolenik asit ve omega-3 yağ asidi sayesinde saç için en önemli besin kaynaklarının başında geliyor. Ayrıca ceviz -tıpkı badem, kaju fıstığı ve Pekan cevizi gibi- çok önemli bir çinko kaynağı.

Tam Tahıllar

Tam tahıllar sağlıklı saç için büyük önem taşıyan çinko, demir ve B vitamini gibi vitamin ve mineraller açısından son derece zengin besinler arasında geliyorlar.

Yarım Yağlı Süt Ürünleri

Süt ve yoğurt gibi yarım yağlı süt ürünleri, saç sağlığı için en önemli kalsiyum ve mineral kaynaklarından. Ayrıca içerdikleri süt proteinleri "kasein" ve "whey" (kesilmiş süt suyu) de en kaliteli protein depolarından.

Muz Ve Kuru Üzüm

Muz yiyerek vücudunuzun B6 vitamini depolamasını, kuru üzüm yiyerek de demir depolamasını sağlayın. B vitamini; saç foliküllerinin sağlıklı olmasını ve demir de kafa derinize bolca oksijen gitmesini sağlar ve bu saç kaybını, kırılma ve kopmaları önler ve saçın kolayca uzamasını sağlar.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı