Saçımızı Yıkamalı Mıyız Yıkamamalı Mıyız?

2 dakika okuma süresi

Saçımızı Yıkamalı Mıyız Yıkamamalı Mıyız?

Uzun saçlı kadınların en büyük sorunlarından biri saç. Peki saçımızı yıkamalı mıyız yoksa yıkamamalı mıyız?

P&G'nin yoğun araştırmalarına göre saçlarını en çok yıkayan bölge Amerika bölgesi.Haftada 4.9 civarında hemde.Çok yıkamak evet çok temiz olmak ama doğru yapıyorlar mı acaba? Herşeyden önce şampuanımızı çok iyi tanımamız gerekiyor: Şampuanı tüketme amacımız dışardan gelen kir,havadan yapışan kir vs vs e saç derimiz de kirlendiği ve kendi ürettiği yağla birlikte sebumun da katkısıyla yağlanması. Saç derisinin kendiliğinden doğal ürettiği sebum, derinin su almasını engelliyor ve saç tellerine kalkan görevi gördüğü için güçlenmelerini sağlıyor.Tabii ki çokta abartmadan saçların yapış yapış görünmesine neden olmadan yapmalıyız ki saçın daha çok toz ve kir tutmasına yol açmayalım. 

Şimdi şampuanı temizlenmek için kullanıyoruz evet ama şampuanın içinde aslında duş jellerinde de olduğu gibi deterjan var ve deterjan kir ve yağa yapışarak onları saç tellerinden ayırıyor. Buda demektir ki saçlarınızı durularken sebumdan da arınmış oluyorsunuz.

Hemen hemen herkesin aynı yoğunlukta sebum üretiyor ve saç dokusuna göre sebumun işlevi değişiyor. Mesela düz ve parlak saçlı birinde sebum saçların hemen tel tel ve yapışkan görünmesine neden olabilirken, dalgalı veya kıvırcık saçlarda saçın kuru ve korunaklı olmasını sağlayabiliyor. Bu tip değişkenliklerden dolayı uzmanlar tarafından kıvırcık ve dalgalı saçların düz saçlara göre saçlarını daha az şampuanlamaları gerektiğini vurgulanıyor.

Peki Biz Ne Yapalım?


Bahsettiğimiz gibi sebum saç ve saç derisi için çok önemli.Saçı temizleyelim derken kökten kurutmayalım.Çünkü uzun süre yıkanmazsa saçlardaki gözenekler sebum ve kirden ötürü, yine saçı olumsuz etkileyebilir.

Evet sinir bozucu fakat bu hassas dengeyi korumak için ilk olarak saçınızı daha iyi tanımanız gerekiyor. Şekli, dokusu ve yağlanma sıklığına göre ünlülerin yöntemleri ve saç stilistlerinin önerileriyle kendinize uyan uygulama şeklini bulabilirsiniz. Adele'in iki ayda bir yıkaması gibi ekstrem süreleri denemeden önce, yavaş yavaş ufak değişiklikler yaparak saçınızın bunlara nasıl tepki verdiğini gözlemleyebilirsiniz. Eğer, 'Şampuanlamayı bırakamam, saçlarım öyle sık yağlanıyor ki idare edemiyorum.' diyorsanız, içinde zararlı maddeleri barındırmayan organik şampuanları tercih edebilirsiniz. Seçim sizin.

Yumurtanın sarısıyla saç bakımı nasıl yapılır?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html