Renklerin Anlamlarını Biliyor Musunuz?

2 dakika okuma süresi

Renklerin Anlamlarını Biliyor Musunuz?

Her rengin birden çok anlamı ve temsil ettikleri değerler var. Peki siz renklerin anlamlarını biliyor musunuz? Daha İyi Yaşam, sizler için derledi.

Renklerin Anlamları

Kırmızı

Kırmızı renk olarak, aşk ve cinsellik ile bilinse de yalnızca bu iki temayı içermiyor. Aynı zamanda güven, arzu, güç, gurur, tehlike, heyecan, aksiyon ve sıcak konularına da ev sahipliği yapıyor.

Mavi

Renklerden en huzurlusu olan mavi; ciddiyet, kararlılık, bilgelik gibi konularında ortak noktası. Mavi gibi bir renk olur da konular yalnızca bu kadarla sınırlı kalır mı? Elbette hayır! Mavi aynı zamanda sağlık, inanç, huzur, gençlik ve sadakatinde rengi.

Turuncu

Turuncu renk olarak insanlar tarafından sevilmese de bununda çeşitli sebepleri var. Turuncu başarı, umut, mutluluk gibi olumlu duyguların renk skalasında mevcut. Aynı zamanda yaratıcılık, coşku, konsantrasyon ve dikkat ile de son derece ilişkili bir renk.

Yeşil

Yeşil doğaya ait renkler arasında oldukça popüler bir seviyede. Aynı zamanda bolluk, zenginlik, dost, büyüme, yaşam ve ortama uyum olarak adlandırılan bu renk hemen hemen her yer de karşımıza çıkıyor.

renk

Sarı

Sarı renklerde genelde enerjik olduğumuz söylenir. Peki bu doğru mu? Sarı rengi enerji, eğlence, tazelik, sevinç, neşe, cesaret, kararlılık ve zeka ile özdeşleşen bir renk. Sarının olduğu yerde olumsuzluk olmaz. Bu yüzden Güneş’in de sarı resmedilmesi oldukça normal olsa gerek :)

Mor

Mor toplumdan topluma değişiklik gösterse de aslında tam olarak güç, gizem, büyü, lüks, maneviyat, asalet, hırs ve sofistikenin renk karşıtıdır. 

Kahverengi

Organik ile özdeşleşen bir renk olan kahverengi konforun, sağlığın, dayanıklılığın, siparişin, rahatın, doğanın, gerçeğin ve güvenilirliğin rengidir. Renkler arasında depresyon olarak tanınsa da manası tam olarak depresyonun renk karşılığı değildir.

Gri

Güvenlik olarak tanımlanan bu renk aynı zamanda tarafsızlığın da rengi. Gri; gelişim, karşılıklı oluşan duygular, gelecek kontrolü, tarafsızlık ve yenilikçilik ile de anılıyor. 

 

Sizin en sevdiğiniz renk hangisi? Anlamı sizi anlatıyor mu? Bizimle paylaşın :)

Pomeranian Irkının Renkleri Nelerdir?​

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/-12707.html