Regl Gecikmesinin 8 Nedeni

2 dakika okuma süresi

Regl Gecikmesinin 8 Nedeni

Daha İyi Yaşam, regl gecikmesinin sebepleri sizler için araştırdı!

Biz; kadınları hem fiziksel hem de ruhsal olarak sıkıntıya düşüren bir duruma değineceğiz: regl gecikmesi!

Hamile kalmak için uğraşmayan kadınlar dışında, regl gecikmesi yaşamak herkesi stres sokar ve başka hiçbir şey düşünemez hale gelirsiniz. Regliniz geciktiğinizde düşünmek istemeseniz de ilk aklınıza gelen ilk soru her zaman "Hamile miyim"dir! Ve bundan sonra ise hamile olmayacağına kendinizi ikna etme süreci başlar. Bir yandan da adet gecikmesinin sebeplerini düşünmeye başlarsınız. 

Peki, reglinizin gecikmesinin tek sebebi hamilelik midir? Daha İyi Yaşam, adet olmamanızın ya da gecikmesinin sebeplerini sizler için sıraladı!

Stres!!!

Stres hayatınızda aklınıza gelebilecek her şeyi etkileyebilir ve elbette buna adet düzeniniz de dahil! Çok stresli ve gergin olduğumuzda vücudumuz "GnRH" adı verilen bir hormonun seviyesini azaltır. Cinsiyet hormonlarının salınmasını uyaran hormonun azalması yumurtlamamaya ya da adet olmamaya sebep olur. O zaman ne yapıyoruz? Stresten elimizden geldiği kadar uzak duruyoruz! Tek başınıza kontrol edemezseniz, doktorunuza danışmakta fayda var.

Fazla kilolu ya da zayıf olmak

Çok fazla kilonuzun olması ya da vücudunuzdaki yağ oranı yetersiz ise bu durum adet döngünüzü değiştirebilirken, tamamen durdura da bilir. Fazla kilolu kadınlar biraz kilo verdiklerinde, zayıflar ise biraz kilo aldıkarında normal döngülerine geri dönerler.

Adet döngüsünü yanlış hesaplama

Kadından kadına farklılık gösterebilen adet döngüsünün, 28 gün olduğu söylense de bunun her kadın için geçerli olması mümkün değildir. Reglinizin geciktiğini sandığınız bazı zamanlarda adet döngüsünü yanlış hesapladığınızı fark edebilirsiniz.

Yeni aldığınız ilaçlar

Yeni ve farklı bir ilaç kullanmaya başlamanız da adetinizin gecikmesine sebep olabilir. Bu, bazı doğum kontrol yöntemlerinde sık görülen bir durumdur.

Rutin programınızdaki değişimler

Rutin programınızda değişiklik yapmak, biyolojik saatinizi ciddi olarak etkileyebilir. Reglinizin gecikmesinin nedeni bu  da olabilir! 

Menopoza geçiş ya da menopoz dönemi

Üretken olmadığınız döneme geçiş dönemine menopoza geçiş dönemi, artık yumurtlamayacağınız ve adet görmeyeceğiniz döneme ise menopoz dönemi denir.  

Üretken olmadığınız döneme yani perimenopoz döneminde regliniz daha az, daha çok, daha sık veya daha seyrek olabilir. Hamile kalmak istemiyorsanız, bu süreçte bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız. Menopoz dönemi ise artık regl görmeyeceğiniz bir dönemdir. 

Hastalıklara dikkat!

Geçirdiğiniz ani, kısa veya uzun süreli bir hastalık, reglinizin gecikmesine sebep olabilir. Ancak bu durum genellikle geçicidir. Korkmayın! İyileştikten sonra regliniz eski düzenine girecektir.

Yoksa hamile misiniz?

Ve son olarak evet, reglinizin gecikmesinin sebebi hamile kalmış olmanız mı yoksa? Basit bir gebelik testi yaparak hamile olup olmadığını öğrenebilirsiniz. İdrar ve kan testleri ise daha kesin bir sonuç verecektir. Hamile iseniz ilk muayene için randevu almalısınız.

Editörün Seçimi: Daha İyi Yaşam - Sağlık

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html