Probiyotik Nedir? Probiyotikler Nelerde Bulunur?

2 dakika okuma süresi

Probiyotik Nedir? Probiyotikler Nelerde Bulunur?

Hepimizin bildiği gibi son dönemde popüler olan konulardan birisi de probiyotikler ve prebiyotikler.

Bu yazı Öğretim Görevlisi Murat Günal ekibi tarafından hazırlanmıştır!

Siz, dahaiyiyasam.com okuyucuları için bu yazımızda probiyotikleri derledik gelin bakalım neymiş bu probiyotikler…

Nedir Bu Probiyotikler?

Probiyotikler sağlık için yararlı olan mikroorganizmalardır, mikroplardır. Evet, doğru duydunuz probiyotikler aslında mikrop olarak adlandırdığımız sınıfa giren canlı organizmalar. Toplumda genel olarak mikroorganizmalara karşı “kötü” algısı olmakla beraber birçok organizma vücudumuzun düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Örneğin bağırsaklarımızda bulunan bakteriler yediğimiz yiyecekleri sindirmeye ve vitamin üretmeye, bizi hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Probiyotik organizmaların çoğu vücudumuzda doğal olarak yaşayan mikroorganizmalarla benzer yapıdalar. Bazı probiyotiklerin, enfeksiyonların neden olduğu ishalleri önlemekte ve irritabl bağırsak sendromlarını iyileştirmede yardımcı olduğuna dair ön kayıtlar mevcuttur fakat hala hangi probiyotiklerin yararlı olduğunu bilmiyoruz.

Lactobacillus ve bifidobacterium bakterileri en yaygın probiyotik türleridir. Ancak maya olarak bilinen Saccharomyces cerevisiae, bazı E. coli ve Bacillus türleri de probiyotik olarak kullanılır. Amerika İlaç Derneği(FDA) probiyotiklerin bir hastalığı engelleme ya da bir hastalığı yok etmeye dair yeterli sayıda çalışma bulunmadığını ifade etmektedir.

probiyotik

Probiyotikler nelerde bulunur?

*Yoğurt
*Kefir
*Turşu
*Ayran
*Soya içeren besinler
*Keçi Sütü
*Sirke 
*Şalgam vb. gibi çoğunlukla fermente gıdalar probiyotik içermektedir.

Kesin bir yargıya varılmamakla beraber şüphesiz ki probiyotiklerin hayatımıza bazı faydaları vardır, buyurun işte onlar:

*Bağışıklık fonksiyonlarını geliştirir.
*Yiyecek ve içeceklerin sindirim ve emilimlerini arttırır.
*Antibiyotik alımının neden olduğu bakteriyel dengesizliği düzeltmeye yardımcı olabilir.
*İshal, irratabl bağırsak hastalıkları, ülseratif kolit ve Crohn’s hastalığı gibi hastalıkların tedavisinde potansiyel faydaları gözlemlenmiştir.
*Sindirim sisteminde protein ve yağ parçalanmasında yardımcı olduğu saptanmıştır.
*Daha sağlıklı bir bağırsak biyotasına sahip olmamızı sağlar.
 *Çoğunlukla kilo kontrolü sağlamakta destek olur.

probiyotik

Probiyotikler Yararlı mı Zararlı mı?

Sağlıklı olan kişilerde, probiyotikler güvenli bir yanıt sistemi oluşturmuştur. Yani sağlıklı insanlar için probiyotikler çoğu zaman iyi bir seçim demektir. Görülebilecek yan etkiler gaz gibi hafif sindirim sistemi bozuklukları olabilir.

Probiyotiklerle ilgili birçok araştırma, güvenlik konusunda çok detaylı olmadığı için yararlı olduğuna dair kesin bilgiler yok. Güvenlik konusundaki bildiklerimizin çoğu Lactobacillus ve Bifidobacterium bakterilerine ait çalışmalarından gelmektedir; diğer probiyotiklere dair daha az şey bilinmektedir. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi (NCCIH) destekli bir çalışma, 65 yaş ve üstü sağlıklı erişkinlerde belirli bir Lactobacillus türünün güvenli olduğunu söylese de, bu durum, tüm probiyotiklerin insanlar için güvenli olduğu anlamına gelmemektedir.

Peki, siz probiyotiklerle ilgili ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html