Pratik Davlumbaz Temizleme

2 dakika okuma süresi

Pratik Davlumbaz Temizleme

Davlumbazınızın yağ filtreleri çok mu kirlendi? Nasıl temizleyeceğim diye dert etmeyin. Pratik davlumbaz temizleme yöntemiyle kolayca temizlemek mümkün.

Mutfakta davlumbaz olmasa o kadar kirli yemek kokusu nereye giderdi bilemiyoruz. Teknolojinin kadınlara sunduğu harikalardan biri de davlumbazlar.

Davlumbaz olmayan mutfakta balık ya da kızartma yapmak işkenceye dönüşebilirdi.  Bu noktada davlumbazın görevi mutfaktaki kirli havayı alıp dışarıya atmak.

Bu işlemi yaparken davlumbazın filtrelerine yağ tabakaları birikir ve zamanla tıkanır. Bu nedenle düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Nasıl temizleyeceğim diye düşünüyor olabilirsiniz. İşte bu noktada size pratik bir önerimiz var.

Pratik Davlumbaz Temizleme Yöntemi

Davlumbazınızın yağ filtrelerini evde karbonatlı suyla kolayca temizleyebilirsiniz.  Nasıl mı? İşte pratik o yöntemi açıklıyoruz.

Karbonatlı su için gerekenler: 

Kaynamış su ve karbonat.

Uygulanışı:

Geniş bir tencerenin içinde suyu kaynatın.  Su kaynadıktan sonra içine 1 bardak karbonat atın ve karıştırın. Daha sonra davlumbazın yağ filtresini kaynayan karbonatlı suyun içine alın. Bu işlemi yağlar çözülene kadar bekletin. Diğer yağ filtresini de temizledikten sonra davlumbazınız artık pırıl pırıl olacak.

Karbonatla davlumbaz temizleme yöntemine benzer bir uygulama daha var oda lavabo açıcı. Davlumbaz yağ filtrelerini banyonuzda küvet içine yerleştirin üstüne lavabo açıcıyı iyice dökün. Daha sonra üzerine sıcak suyu gezdirin ve oradan uzaklaşın bir süre.  Asitli buhar nefesinizi tıkayabilir. Bir süre sonra geldiğinizde bütün yağın filtrelerden arındığını göreceksiniz.  Bu yöntem de en az karbonat sistemi kadar etkili.

Davlumbaz temizlerken dikkat edilecekler

-Kalitesiz davlumbazlar sildikten sonra yüzeyinde su dalgaları biriktirebilir. Öncelikle kaliteli davlumbaz tercih etmeniz önerilir.

-Sert süngerle silmeyin çizilebilir.

-Davlumbaz yüzeyi filtreleri gibi olmadığından ılık suyla silinmesi gerekiyor.

-Toz veya sıvı deterjanları tercih etmeyin.

- Eğer davlumbazınız çelik ya da alüminyum malzemeden yapılmışsa özel temizlik ürünleri kullanmanız gerekir.

-Davlumbazların koku filtreleri 6 ayda bir değiştirilmelidir.

Sizin davlumbaz temizliği için pratik önerileriniz neler?

Metal Tencere-Tava Nasıl Temizlenir?

Deterjansız Yağdanlık Nasıl Temzilenir?

Derinlemesine Blender Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak temizliği, sadece tezgahı ve mutfak dolaplarını temizlemek ile bitmez! Peki, ya buzdolabı? Buzdolabı temizliği nasıl yapılır?

 

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html