Plasenta Previa Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

4 dakika okuma süresi

Plasenta Previa Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Plasenta previa nedir? Neden olur? Belirtileri nelerdir? Risk faktörleri nelerdir? Çeşitleri nelerdir? Tedavisi nasıldır? Tüm sorularınızın cevabı...

Hiç çevrenizde 'Plasenta previa' terimini duydunuz mu? Ya da hamileyseniz size de böyle bir risk olduğunu söylediler mi? Aslında ben de bugün duydum, ve hemen sizlerle paylaşmak istedim. 

"Plasenta previa nedir? Neden olur? Belirtileri nelerdir? Risk faktörleri nelerdir? Çeşitleri nelerdir? Tedavisi nasıldır?" gibi sorularınızın tüm cevaplarını Daha İyi Yaşam olarak yanıtlıyoruz.. 

Öncelikle biraz Plasenta previa'dan bahsedelim.. 

Terimsel olarak plasenta; anne ve fetüse ait iki dolaşım sistemini birbirinden ayıran bir organdır.

Peki ya Plasenta previa nedir? 

Plasenta previa, terim olarak alçak plasenta anlamına gelmektedir. Yani plasentanın bebeğin önde gelen kısmından daha aşağıda yani servikse daha yakın olmasıdır. 

Hamilelik sırasında plasenta uterusun gerilmesi ve büyümesiyle hareket eder. Erken hamilelikte plasentanın uterusta alçak bir pozisyonda olması çok normaldir. Ancak hamilelik devam ettikçe plasenta tipik olarak uterusun üstüne hareket eder. Üçüncü trimesterde plasentanın rahmin üstüne yakın olması ve böylece servikste doğum için açık bir yol olması gerekir.

Eğer plasenta uterusun alt kısmına tutunursa serviksin (rahime giriş) bir kısmını veya tümünü örtebilir. Plasenta hamileliğin son aylarında serviksin bir kısmı veya tümünü örttüğünde buna plasenta previa veya alçak plasenta denir.

Doğumdan önce veya sonra çok şiddetli kanamalara da sebep olmasından dolayı bir çok kadın hastanelik oluyor. 

Plasenta previa, neden olur?

Sebebi tam olarak hala saptanmamış olsa da bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Peki ya bu risk faktörleri nelerdir? 

 • Daha önceden yapılmış rahimde gerçekleşen ameliyatlar, (sezaryen doğum, myomektomi ve kürtaj gibi rahim içi ameliyatlar)
 • Birden fazla doğum yapmış olmak,
 • Myoma uteri (Miyomlar rahim ve rahim ağzında görülen, rahim yapısında bulunan düz kas dokusundan gelişen selim (iyi huylu) tabiatlı tümöral yapılardır. Halk arasında "ur" diye adlandırılır.) varlığı,
 • Annenin yaşının ilerlemiş olması (35'ten fazla),
 • Çoğul gebelik durumu (İkiz, üçüz vs.),
 • Önceki gebeliklerde yaşanan Plasenta previa, 
 • Önceden yapılan düşük doğum,
 • Gebe anne adayının sigara kullanması, genel olarak Plasenta previa'ya yol açabilir. 

Plasenta Previa çeşitleri nelerdir, ve ne sıklıkta olur? 

Plasenta previa, 3 gruba ayrılır;

 1. Tam (total) plasenta previa (%20-45): Plasenta rahim ağzını tamamen kapatmıştır.
 2. Kısmi (parsiyel) plasenta previa (%30): Plasenta rahim ağzının bir kısmını kapatmıştır.
 3. Marjinal plasenta previa (%25-50): Plasenta rahim ağzına yakındır ama kapatmaz.

Plasenta previa belirtileri nelerdir? 

İki belirtisi olabilir; 

Birincisi, 20.haftadan itibaren ağrısız kanamalarla ultrasonda koyulan Plasenta previa tanısı,
İkincisi, doğum anına kadar hiçbir belirti vermeyen ancak doğum anında rahim kasılmaları ile birlikte plasenta kanamasına bağlı olarak ani bir kan boşanması oluşabilecektir.

Plasenta previa teşhisi nasıl konur?

Genelde bu teşhis, ultrason sırasında görülür. 20. gebelik haftasından sonra ağrı olmaksızın bir kanama durumunda idrara sıkışık olarak ultrasonla incelenmesinde pl. previanın teşhisi çok zor olmamaktadır.

Burada unutulmaması gereken diğer bir nokta ise 20. gebelik haftasından önce yapılan ultrasonlardaki tüm plasentalar doğum kanalını kaplayabilir. Bu nedenle bu gebelere 20. haftadan önce ultrasonla bakılarak plasenta previa teşhisi konulmamalıdır. Çünkü bu dönemden sonra rahmin büyümesine bağlı olarak plasenta üst kısma doğru çıkıp doğum kanalını açabilecektir.

Plasenta previa doğum sonrası anne ve bebeğe riskleri nelerdir? 

Anne ve bebek için de çeşitli riskler bulundurur. 

Anne açısından; ani kanama ve rahim duvarına yapışık plasenta (Plasenta Accreata) 

Plasenta Accreata, doğum sonrasında plasentanın rahim duvarından ayrılmaması sonucunda rahimin alınmasına kadar gidebilen bir takım problemler ortaya çıkabilir. 

Bebek açısından; Kansızlık (Anemi), Prezentasyon anomalileri (Bebeğin rahim içinde duruş problemleri), Prematurite (Erken doğum) ve IUGR (Rahim içinde bebeğin gelişememesi) gibi sorunlara yol açabilir. 

Plasenta previa'yı atlattığınızı nasıl anlarsınız? 

Gebeliğin 20. haftasından sonra yapılan rutin ultrasonik gözlemlerde plasenta previa teşhisi konulması durumunda öncelikle hasta bilgilendirilir ve ani kanamalar konusunda dikkat etmesi için uyarılır.

Plesenta previa teşhisi konulan gebelere mesane hafif dolu iken (yani idrara hafif sıkışık şekilde) aylık olarak yapılan ultrason izlemleri ile plesentanın yukarıya çekilip çekilmediği kontrol edilir.

Tedavi süreci nasıldır? 

Plasenta previa’da kesin doğum şekli sezeryandır. Ancak plasentanın doğum kanalını tam olarak kapatmadığı marjinal ve alt segment yerleşimli plasentalarda normal doğum denebilir.

Eğer 34 haftanın sonunda plasentanın konumu değişmemişse, bundan sonra da yukarıya doğru çekilmesi pek artık beklenilen bir durum değildir. Rahim kasılmalarının başlaması ile birlikte artacak olan kanama riskinden dolayı önceden sezaryen tarihi planlanır (Planlanmış sezeryen).

“Planlanmış sezeryen” de doğum için tarih belirlerken bebeğin akciğerlerinin olgunlaşması göz önüne alınmalıdır. Gerekirse bunu hızlandırmak için kortikosteroid tedavisi verilebilir. Sezaryen için 37-38. haftadan sonrasını beklemek anne ve bebek açısından bir yarar sağlamayacaktır.

Aktif kanama varlığında ise anne adayı açısından en uygun yaklaşım, zaman kaybetmeden doğumun gerçekleştirilmesidir. Bunun için öncelikle damar yolu açılarak sıvı ve gerekirse kan desteği yapılarak anne adayının genel durumunu iyileştirilmelidir. 

Ayrıca, böyle bir risk içindeyseniz; hamilelik sırasında cinsel ilişkiye girmemeniz gerekmektedir! 

Kaynak : Jinekolog.net 

Editörün Seçimi : Kadınlar Kulübü TV - Kadın Hastalıkları 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 3
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • 3
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html