Pera Müzesi sizi kahve molasına davet ediyor!

1 dakika okuma süresi

Pera Müzesi sizi kahve molasına davet ediyor!

Daha İyi Yaşam olarak mutlaka gezip görmenizi önerdiğimiz bu Pera Müzesi koleksiyon sergisinden birkaç kare paylaşmak istedik..

Pera Müzesi 10 yıldır kültür sanat platformundaki zirvesini koruyor. Orjinal ve entelektüel içeriklere sahip etkinlik programları ile sanatseverlerin ilgiyle takip ettiği müzelerin başında yer alan Pera müzesi, Suna ve İnan Kiraç Vakfı tarafından 2005 yılında kuruldu.

Müzenin mimarı; Achille Manoussos. 1893 yılında inşa edilen bina ilk olarak eski Bristol Oteli idi.

Müzeyi 5 ana başlık oluşturuyor;

 1. Sergiler
 2. Koleksiyonlar
 3. Eğitim Programları
 4. Pera Film
 5. Yayınlar ( sergi katalogları,sempozyum dizileri vs.)

Pera Müzesi koleksiyon sergileri arasında bulunan İznik Çini ve Seramiklerinde Kahve Serüveni sanatseverlerin büyük ilgisini çekti! Siz de Pera Müzesi'nin kahve davetine katılmaya ne dersiniz? Suna ve İnanç Vakfına ait İznik Çini ve Seramik koleksiyonu tematik olarak yenilenerek sanatseverlerle buluşturuldu. Kahve, 15. yüzyılda Etiyopya'da sihirli meyve olarak keşfedilmiş ve Osmanlı'nın Saraylarında yerini almıştı...

O dönemlerde kahvenin sosyal hayatın şekillenmesine büyük katkı sağladığını biliyoruz. Pera Müzesi de kahve ile şekillenen sosyal yaşamı,günlük rutini,ritüelleri,kamusal alandaki paylaşımları gibi kavramların kahve kültürü ve bu kültürle gelişen Kütahya seramik üretimini inceliyor.

Kahve tüketimleri arttıkça,kahve ritüelleri de artış gösterdi! Gelin Pera Müzesi kahve davetini geri çevirmeyelim... Daha İyi Yaşam olarak mutlaka gezip görmenizi önerdiğimiz bu koleksiyon sergisinden birkaç kare paylaşmak istedik ; Dönemin kahve ritüellerini yansıtan bir resim...

 

pera2

  Kahve ritüelleri...

pera3

  Kahve keyfi isteğinizi arttıracak zariflikte ki kahve fincanları :

pera4   pera5   pera6   pera7

Pera Müzesi kahve davetine ne diyorsunuz? Üstelik müze Pazartesi hariç her gün hizmet veriyor! Daha İyi Yaşam da kaçırmayın diyor :)    

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html