Pazartesi Sendromuna Son!

2 dakika okuma süresi

Pazartesi Sendromuna Son!

Pazartesi günlerinin suçu ne? Pazartesi günlerini sandığınız kadar korkutucu görmemek için yapmanız gereken bilimsel tavsiyeler.

Her ne kadar işinize de sevseniz bütün bir hafta ne yapacağınıza dair elinizde planınız da olsa Pazartesi günleri çalışanları hep korkutur. Hafta sonunuz bile bunu düşünmekten resmen zehir olur.  Peki, sebebi ne hiç düşündünüz mü? Uyku düzeniniz olabilir mi acaba? Gelin birlikte görelim.

Bilim insanlarına göre uyku düzeni çok önemli. Hafta sonları geç saatlere kadar oturup geç uyanmamalısınız. Çalışmayacaksanız bile çalışma saatinizden çok geç kalkmayın. Uyku düzeniniz bozulursa pazartesi gününe daha stresli başlarsınız.

Amerika’da Endokrinoloji dergisinde yayımlanan yazıya göre bir çalışma yapılıyor. Bu çalışmada katılımcıların kolesterol ve triglyserit seviyeleri ölçülüyor.

Hafta sonu ile hafta içi uyku seviyelerinde değişiklik olanlarda kolesterol oranı daha yüksek ve kanlarında yağlı madde oranında da artış olduğu tespit edilmiş. Ayrıca uyku düzensizliği olan insanlarda hızlı kilo artışı, kalp krizi riski ve şeker hastalığı gibi durumlar ortaya çıkmıştır.

Bu araştırmadan da anlaşıldığı gibi uyku düzeniniz olursa pazartesi sendromu diye bir sorununuz kalmaz. Hafta sonu da uyuyamayacaksak ne zaman uyuyacağız dediğinizi duyar gibiyiz ama çözümü bu şekilde. Hafta sonu da erken kalkıp düzeni bozmazsanız hem tüm gün size kalır hem de pazartesiye daha pozitif başlarsınız.

Pazartesi günlerine daha enerjik dolu başlamak istiyorsanız bu listeyi dikkate alın:

-Hafta içi ve hafta sonu aynı saatlerde uyumaya ve uyanmaya çalışın.

-Yeterli seviyede uyku alın. Ne çok fazla ne çok az.

Hafta sonları erken kalktığınızda önünüzdeki zamana şaşıracaksınız ve daha dinç olacaksınız. Yapmak istedikleriniz için zamanınız olacak. Hafta sonu hem dinlenmiş hem de eğlenmiş olarak pazartesi gününe başlayacaksınız. Eğer sizde sendromsuz bir pazartesi istiyorsanız en azından bir süre deneyin.

Daha İyi Yaşam olarak sizlere pazartesi günlerini daha rahat geçirmenin püf noktasını sunduk. Peki, pazartesini stressiz geçirmek için sizin öneriniz nedir?

Bilinç Altı Temizliği Nedir?​ Nasıl Yapılır?

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/evin-havasini-temizleyen-bitkiler-12687.html