Oyun Alanlarında Dikkat Edilmesi Gereken 12 Madde

2 dakika okuma süresi

Oyun Alanlarında Dikkat Edilmesi Gereken 12 Madde

Oyunlar çocukların gelişimi için büyük önem taşırken, oyun alanlarında nelere dikkat edilmesi gerekiyor biliyor musunuz?

Oyun, çocuğun dünyaya adapte olmasında önemli bir araçtır. Çocuklar, malzemeleri kullanarak, diğer çocuklarla iletişime geçerek çevrelerini kontrol etmeyi, rekabet ve eğlence duygusunu öğrenirler. Yapılan araştırmalar beyin fonksiyonları ile öğrenme arasındaki bütünleşmenin çocuk gelişimi açısından çok önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Oyun oynamak aynı zamanda çocukların dünya ile ilgili temel bilgileri edinmelerinin bir yoludur. Bu bilgiler daha sonra öğrenecekleri dil, sanat, sosyal bilimler, matematik ve fen ile ilgili tüm bilimlerin yolunu açar.

Yaş gruplarına bağlı olarak oyun araçları seçiminde ve tasarımında; oyun araçlarının fiziksel gelişime yardımcı olmasına, oyun alanlarının duygusal, sosyal ve entelektüel gelişimi sağlamasına dikkat edilmelidir. Bunların hepsi hem evde hem dışarıda doğru bir oyun alanının oluşturulmasıyla gerçekleşir. Oyun alanlarının kriterlerini şöyle sıralayabiliriz:

 “Oyuncaklarını dağıtma” demek yerine, çocuğa, evde kendisinin oynayabileceği, oyuncaklarını koyabileceği bir köşe hazırlanmalıdır. Bu köşede çocuk duvara resim de yapabilmeli, legolarını dağıtarak oynaya da bilmelidir.

Oyuncak köşesinin az eşyalı, tehlike yaratmayan bir ortam olmalıdır.

Ebeveynler, çocuğa “Oyuncaklarını toplasana” demek yerine, çocuğunla beraber oyuncakları toplayabilir. Böylece çocuğun toplamaya kendiliğinden katılması sağlanacaktır.

Çocukların yaş gruplarına uygun oyuncaklarla ve oyun alanlarında oynaması sağlanmalıdır.

Çocuklar eve kapatılmamalıdır. Dışarıdaki ortamı da keşfetmesi için çocuğa sokakta oyun oynaması için belirli bir süre verilmelidir.

Bu süre zarfından çocuk, annenin görüş alanı içinde olmalıdır.

Çocuğun oynadığını alanın (evde ve dışarıda) yumuşak zemin olmasına dikkat edilmelidir.

Oyun araçlarının ve oyuncaklarının güvenli ve sağlam olmasına (sivri uçlarının olmamasına, paslanmamış olmasına, korkuluklar olmasına vb.) dikkat edilmelidir.

Çocuklar yaşıtlarıyla beraber oynamalıdır.

Parkan ayrılırken ya da evde uyku zamanı geldiğinde çocuk oyun sürecinden birden koparılmamalıdır.

Ebeveynler tarafından, tahta bloklar, ev gereçleri, top, ip, bahçe araçları gibi oyun malzemelerinin tercih edilmesi, çocuğun hayal gücünü artıracaktır. Ayrıca ebeveynlerin çocukla beraber oyuncak yapması, çocuğu oyun oynama sürecinde daha istekli hala getirecektir.

Ebeveynler, çocuğa yeni oyunlar öğretmeli ve çocuğa oyun oynarken eşlik etmelidir.

(Kaynak: planlama.org)

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html