Orhan Pamuk’a Ödül

2 dakika okuma süresi

Orhan Pamuk’a Ödül

Yasnaya Polyana Edebiyat Ödüllerinde Orman Pamuk'a "Kafamda Bir Tuhaflık Var" romanıyla ödül verildi.

Rusya’da Lev Tolstoy'un anısını yaşatmak için ödül töreni düzenlendi. Düzenlenen Yasnaya Polyana Edebiyat Ödülleri sahiplerini buldu ve Orhan Pamuk Yabancı Edebiyat dalında ödül kazandı.

“Kafamda Bir Tuhaflık Var” romanıyla ödülün sahibi olan Orman Pamuk ödül törenine katılamadı.

Ancak görüntülü olarak aldığı ödül için teşekkür mesajı iletti. İşte o mesaj:

"Bu büyük şeref için jüriye çok teşekkür ederim. Yalnız ben değil, bütün modern Türk edebiyatı Rus edebiyatından çok şey öğrenmiştir. Ben bu öğrendiklerimi halen çalıştığım üniversitede öğrencilerime anlatıyorum"

Şubat ayında ödülünü almaya gideceğini belirten Orhan Pamuk şu sözlerle konuşmasına devam etti:

"25 yaşımda roman yazmaya başlarken bir gün Moskova'ya giderek Yasnaya Polyana'da Tolstoy'un evine bakacağımı hayal ederdim. 40 yıl sonra hayalimi gerçekleştirip oraya gideceğim için çok heyecanlıyım" diye konuştu.

KAFAMDA BİR TUHAFLIK VAR ROMANININ KONUSU

Orhan Pamuk Kafamda Bir Tuhaflık Var romanıyla Türkiye’nin ve İstanbul’un yakın zamandaki görünümünü farklı bir bakış açısı ile sunuyor. Bu macerayı Mevlüt adındaki karakterle yapıyor.

Mevlüt İstanbul'da yaşamını idam ettirmeye çalışan bir kişi. Asıl işi bozacılık olan Mevlüt birçok işte çalışmışlığı vardır. Mevlüt bir yandan çalışırken bir yandan da etrafındaki değişiklikleri de anlamaya çalışıyor. İstanbul'un nasıl değiştiğini, insanların nasıl zenginleşip fakirleştiği hakkında tanıklık etmeye başlıyor. Kendini bu değişimlerin hangi kısmında olduğunu bulmaya çalışıyor. Aynı zamanda da kafasındaki bu tuhaflığı anlamaya çalışıyor.

Mevlüt'ün devamlı olarak yazıştığı bir sevgilisi vardır. Mevlüt Sevgilisini hiç görmemiştir ancak yazışmayı hiç bırakmaz. Hayatındaki en çok merak ettiği konulardan biri sevgilisinin tam olarak kim olduğudur.

Orhan Pamuk Kafamda Bir Tuhaflık Var romanı üzerinde tam 6 yıl çalışmıştır. Romanında insanların ve İstanbul halkının değişimlerini kaydederken bir yandan da aşkla ilgili içinizi ısıtacak bölümlere yer vermiş. Okumak isteyenlere ön bilgi niteliğinde olması dileğiyle..

Orhan Pamuk’un en popüler romanları:

-Benim Adım Kırmızı

-Masumiyet Müzesi

-Kara Kitap

-Kar

-Beyaz Kale

-Sessiz ev

Orhan Pamuk’un siz hangi romanını beğeniyorsunuz?

Yazar Eddi Anter İle Söyleşi

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/evin-havasini-temizleyen-bitkiler-12687.html