Örgü Ören Kadınlar Dikkat!

2 dakika okuma süresi

Örgü Ören Kadınlar Dikkat!

Örgü ören kadınlar tehlikede! Örgü ören kadınları ne gibi tehditler bekliyor Daha İyi Yaşam olarak sizler için araştırdık.

Örgü ören kadınlar büyük tehdit altındalar. Örgü ile uğraşırken menisküs olma ihitmaliniz var! Menisküs artık herkesi etkileyen bir hastalık oldu. Özellikle Karadeniz'de çalışan kadınlar, örgü ören kadınlar menisküs tehditi altındalar. Masa başı işi olanlar da yine menisküs olma ihtimali yüksek olan kesim. Yanlış duruşlar menisküse ve diğer kas-omurga ağrılarına ve rahatsızlıklarına sebep oluyor. Detaylar haberimizde. 

Örgü ören kadınları hangi tehlikeler bekliyor?

örgü

Ortopedi ve Travmatoloji uzmanları, karpal tünel sendromu denilen hastalığın özellikle Karadeniz'de inek sağan ve el işi yapan kadınlarda sıklıkla görüldüğünü belirtiyor ve kadınlara uyarıda bulunuyorlar. Örgü ören kadınlar da elleriyle uzun süre iş yaptıkları için örgü onlara keyif verirken bir yandan da hasta etmiş oluyor. Hastalığın şikayetleri genellikle parmaklarda uyuşma ile başlıyor. Parmaklardan el bileğinin iç yüzeyine kadar uzanan ağrılar devam ediyor. Hastalar parmaklarda uyuşma, hissizlik, ince hareketleri yapamama gibi şikayetlerle hastanelere başvuruyorlar. 

Uzmanlara göre bu hastalığa yakalananların büyük çoğunluğu kadın ve hastaların yüzde 63'ü 40 - 60 yaş aralığındalar. Karadenizi ve Anadoluyu ele alırsak da inek sağan, çapa yapanb, örgü ören, ellerini ince işlerde kullanan kadınlar oldukça fazla. Bu örgü ve el işleri de ellere, eklemlere zarar getiriyor. 

En fazla menisküs örgü yapan kadınlarda görülüyor.

Ortopedi uzmanlarına göre yine en çok Karadeniz Bölgesi'nde örgü yapan ve el işi ile uğraşan kadınlar bu hastalığa yakalanıyor. Hatta genellemelere ve araştırmalara bakıldığında sporculardan daha çok Karadeniz kadınlarında bu rahatsızlık görülüyor. Örgü ören kadınlar ile birlikte eğimli arazilerde yürümek, çalışmak, yük taşımak da menisküse sebep oluyor. Eklemlere fazla yüklenmeyip menisküsten korunmak için duruşlara, hareketlere de dikkat etmek gerekir. Uzmanlar özellikle kilolu hanımları da uyarıyor. Yüksek araçlara binip, inerken dikkatli olunmalı, ayaklara fazla yük bindirilmemeli... 

Örgü ören kadınlar ve menisküs hastalarına deniz... 

Karadeniz açısından konuyu ele alıyoruz ki en çok rahatsızlık buralarda görülüyor. Örgü ören kadınlar ve menisküs hastalarına deniz oldukça iyi geliyor. Karadeniz gibi bir bölgede denizden ayrı yaşayan halkın da sağlık açısından denize gitmesi gerekiyor. Deniz, birçok hastalığın tedavisinde en etkili ilaçtır. Özellikle eklem ağrılarında, kireçlenmede, bel, sırt ve boyun fıtığında denizin önemi büyüktür. Vücuda fazla yük vermeden rahat bir yüzme gerçekleştirildiğinde tüm vücudunuzu çalıştırmış olacak ve denizin nimetlerinden rahatlayarak sağlığınızı koruyabileceksiniz.

Örgü ören kadınlar kambur olur mu?

örgü

Kamburluk sadece örgü ören kadınlarda değil herkeste görülebilecek bir rahatsızlıktır. Basite alınmaması gerekir. Kamburluk, sırt ve bel eğriliklerinden oluşur. Yanlış oturma, yanlış hareket, yürüyüş ve duruş bozuklukları kamburluğa sebeptir. Örgü ören kadınlar da çoğunlukla örgü yaparken oturuşlarına dikkat etmez rahat bir oturuş sergilerler bu da kamburluğa sebep olabilir. Bunların dışında bilinen başka bir gerçek de kamburluğun genetik olabileceğidir. Uzmanlara göre kamburluğun en belirgin nedenlerinden biri genetik faktörlerdir.

 

Uzun süre haretsiz kalmak ya da yanlış oturuşlardan kaçınmak gerek. Bu yazımıza da göz atın: Masa Başı Çalışanlar Dikkat!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 2
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html