Organ Bağışının Önemi

2 dakika okuma süresi

Organ Bağışının Önemi

Daha İyi Yaşam olarak 3-9 Kasım arası Organ Bağışı Haftasının önemini vurgulamak için anlamlı bir içerik hazırladık. İşte Organ bağışının önemi..

3-9 Kasım tarihleri ülkemizde Organ Bağışı Haftası olarak bilinmektedir. Her yıl yapılan organ bağışları sayesinde birçok insanın hayatı kurtulmaktadır. Siz de hayat kurtarmak istemez misiniz? Şimdi sizlere organ bağışının önemi daha yakından tanıyacak bir içerik sunuyoruz. İşte tüm ayrıntılarıyla organ bağışı..

Organ bağışı nedir?

Organ bağışı kişinin hayattayken hür iradesiyle yaşamı son erdikten sonra organlarının bir başkasının yararlanması için kullanılmasıdır. Ülkemiz organ bağışında yeterli organa sahip değildir. Bu konuda herkesin bilinçlenmesi ve özverili olması gerekir. Unutmayın ki öldükten sonra organlarınız sizin işinize yaramayacak. Ancak organlarınız bir başkasına umut olabilir. Bu ihtimali göz ardı etmeyin. Bir organ bir hayat demektir. Organ bağışı hakkında detaylı bilgiye sahip olduğunuzda olumsuz bir düşünceye sahip olmayacaksınız.

Organ bağışı yetersizliği nedeniyle yılda binlerce kişi organ bulamadığı için yaşamını yitirmektedir.  Günümüzde teknolojisinin gelişmesiyle birlikte organ nakli daha mümkün hale gelmiştir. Ancak organ bağışı yeterli sayıya ulaşamadığı için listeler gittikçe uzamaktadır.

Örneğin ABD’de organ bağışına teşvik amaçlı vergi indirimleri ve iş kaybını karşılama gibi uygulamalar yapılmaktadır.  Organ bağışı konusunda farkındalık yapmak görevimizdir.

Organlar ne zaman ve nasıl bağışlanır?

Organ bağışı iki şekilde mümkün olabilir. Birincisi kişi hayattayken organ bağışı bildirinde bulunmuşsa öldükten sonra kadavradan diğer kişiye bağış yapılmaktadır. Ancak hayattayken bir beyanda bulunmamışsa öldükten sonra yakınları tarafından organları yine bağışlayabilir. Organ bağışının diğer yöntemi ise kişi hayattayken organ bağışı yapılmasıdır. Mesela kişi böbreğinin birini bağışlayabilir. Bu işlem canlıdan canlıya organ bağışıdır.

Organ bağışı nereye yapılıyor?

Canlı organ bağışı için alıcı hasta adayıyla birlikte organ nakil merkezine başvuru yapmanız gerekiyor. Öldükten sonra organlarınızın bağışlanmasını istiyorsanız da büyük hastanelerin organ bağış ünitelerine ya da Organ Bağış Vakfı’na organ bağışında bulunabilirsiniz.

Organ bağışında yaş sınırı var mı?

Organ bağışında yaş sınırı vardır. 18 yaşın altındaki kişiler organ bağışında bulunamaz. Ancak kadavradan yapılan organ bağışında yaş sınırı yoktur.

Organ bağışında bulunan kişinin vücudunda neler yapılıyor?

Organ bağışı yapan kişinin organları normal bir canlıya ameliyat yapılır gibi uygulanmaktadır. Yani ameliyathanelerde yapılır ve canlı birine yapılan ameliyattan farksızdır.

Daha İyi Yaşam olarak Organ Bağışı Haftası'nın önemini vurgulamak amacıyla araştırdıklarımızı yazdık. Organ Bağışı için daha duyarlı olmanız dileğiyle..

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 3
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html