Onlar Birer Moda İkonu

2 dakika okuma süresi

Onlar Birer Moda İkonu

Tasarımcılar da moda belirlenirken onlardan ilham alıyor, biz bu yazımızda neden onlardan ilham almayalım?

Her biri hayranlık uyandıracak kadar güzel ve çekici. Bunun yanı sıra onlar, 50'ler ve 60'larda yarattıkları akımlarla da tüm dünyanın en çok konuştuğu ve bütün tasarımcıların bir şekilde ilham aldıkları moda ikonları… Kimlerden mi bahsediyoruz?

Marilyn Monroe

tumblr_m5bjxymMRB1r04xyvo1_500

1946 senesi 2. Dünya Savaşı'ndan sonra halkın bozulan morallerini yerine getirmek, onları eğlendirmek için Hollywood adı verilen yepyeni bir dünya kuruluyor. Ve bizleri bu dünyayla tanıştıran isimlerin başında gelen Marilyn Monroe işte tam bu 50'li yıllarda moda dünyasında fenomen oluyor. Sapsarı dalgalı saçlarından takma kirpiklerine, kıpkırmızı rujundan dudağının üzerindeki benine, giydiklerinden yaptıklarına kadar her yönüyle Monroe 50'lerin seksi yüzü oluyor. Uçuşan beyaz elbisesi, gösterişli takıları ve yaşadığı hayatıyla başlı başına bir ilham perisi olan ve her tasarımcının yeri geldiğinde ilham aldığı Monroe bugün de moda ikonlarının başında geliyor.  

Audrey Hepburn

audrey-hepburn-style-1

50'lerde Hollywood'un dünyaya kazandırdığı bir diğer önemli isim olan Audrey Hepburn ise kendine özgü tarzıyla moda ikonları arasında yerini alıyor. Dönemin trendlerinin aksine kendisine yakıştırdığı çizgisinden ayrılmadan, 50'lerin moda akımlarına karşı çıkarak kendi akımını yaratıyor. Seksilikten uzak şık bir tarzı olan Hepburn siyah kısacık saçları, uzun eldivenleri, siyah uzun elbiseleri ve daracık pantolonlarıyla Marilyn'in aksi bir görüntü ile hafızalarda yer ediyor.    

Grace Kelly

grace-kelly

Oscar Ödülü almış bir oyuncu olmasından çok yaptığı evlilik sonrası kazandığı Monaco Prensesi ünvanı ile dönemin unutulmaz isimleri arasına giren Grace Kelly moda dünyasında asaleti temsil ediyor. Kelly sarı dalgalı saçları, kırmızı rujuyla 50'lerin modasını takip etse de genelde sade giysileri ve zarif takılarıyla modacılara ilham kaynağı oluyor. Duru güzelliği ve zarafetiyle bugün hala gelmiş geçmiş en ünlü moda ikonları arasında yerini koruyor.      

Brigitte Bardot

crazy-for-love-brigitte-bardot-1952

50'lerden 60'lara geçerken Marilyn'in başlattığı seksi moda akımını Brigitte Bardot devam ettiriyor. Sarı, uzun, kabarık ve kırpmalı saçlarını koyu, dumanlı göz makyajıyla tamamlayan Bardot 60'ların seksi moda ikonu olurken bu özelliğini giydiği giysiler ve kullandığı aksesuarlarla da destekliyor.    

Jane Birkin

jane-birkin-minidress

60'lar modası Jane Birkin ile bambaşka bir boyut kazanıyor. Moda dünyasının asi ikonlarından Birkin salaş görünümüyle adeta kendi modasını yaratıyor. Kahverengi, düz ve kırpmalı saçlarındaki iddiasızlığı kocaman masmavi gözlerini ön plana çıkarıyor. Kusursuz bir fiziğe sahip Birkin giydiği kısacık elbiseleri ve şortlarıyla da moda ikonlarının en iddialılarından biri oluyor.        

Kaynak: kadınvekadın.net

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html