Omega 3'ün Kadınlar İçin Faydaları

2 dakika okuma süresi

Omega 3'ün Kadınlar İçin Faydaları

Omega 3'ün kadınlar için faydalarını öğrenmek ister misiniz? O halde yazımızı okumaya devam edin!

Bu yazı Öğretim Görevlisi Murat Günal ekibi tarafından hazırlanmıştır!

Omega 3 bir yağ asididir. Vücudumuz için olmazsa olmaz olan bu yağ asitlerinin, mutlaka alınması gerektiğini duymayan kalmadı. Üzerine birçok çalışma, sayfalarca makale var.

Günlük ne kadar alınmalı? Hangi balık omega 3 yönünden daha zengin? Balık yiyemiyorsak nasıl telafi ederiz? Balık yağı hapları gerekli mi? Gibi onlarca soru var kafamızda. Gelin omega 3’ün kaynaklarını ve yararlarını mercek altına alalım.

OMEGA 3'ÜN KADINLAR İÇİN FAYDALARI NELER?

KADININ EN İYİ DOSTLARINDAN BİRİ; OMEGA 3

GEBELİKTE BEBEĞİNİZ İÇİN;

Annenin nasıl beslendiğinin, bebeğin büyüme ve gelişmesine etkileri bilinmektedir. Bu nedenle gebelikte omega 3 yağ asidinin diyette yeterli olması bebeğin sinir sisteminin oluşumu, zekâ gelişimi sağlanması ve görme fonksiyonlarında önemli rol oynar.

omega

REGL PROBLEMİ

Kadınsal problemlerimize belki de en iyi omega 3 kaynakları yetişiyor. Omega 3 tüketimi, döllenmeyi kolaylaştırıp, regl düzensizliklerine yardımcı oluyor ve krampları önlüyor. Polikistik over sendromuna da olumlu etkileri masaya yatırılmış.

İLERLEYEN YAŞLARDA;

Omega 3 tüketimi, yaşlılarda kalp krizi riskini önlemede rol oynuyor. Yapılan araştırmalar kolesterolün düşmesinde yardımcı olduğu, kan pıhtılaşması riskini önlediği, böylece kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini söylüyor. Yine diyette yeteri tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirip enfeksiyonların azalmasında oldukça etken.

DEPRESYONUN DÜŞMANI

Omega3 yağ asitleri beynin yapısında bulunur. Bu yüzden depresyon ile ilişkilendiriliyor. Mutluluk hormonu dediğimiz serotonin hormonunun etkisini arttırıyor. Dolayısıyla depresyon tedavisinde diyetteki omega 3 miktarı önemli. Ayrıca alzheimer gibi mental hastalıklar üzerinde olumlu etkilerinden bahsediliyor.

omega

OMEGA 3 KAYNAKLARI NELERDİR?

Hayvansal omega 3 kaynakları; somon, sardalye, uskumru, alabalık, ringa balığı, yumurta sarısı, bitkisel kaynakları; chia tohumu, ceviz, keten tohumu, kolza tohumu, kanola yağı, semizotu, soya tohumu yağı, kenevir tohumu, balkabağı çekirdeği, yeşil yapraklı bitkiler ve kuru baklagillerdir.

Bu besinleri beslenmeye dahil etmek hiç de zor değil, örneğin kahvaltılarınızda ve ara öğünlerinizde cevize yer verebilir, yiyeceklerinize kullanacağınız kadarını toz haline getirip keten tohumu ekleyebilir, semizotu salataları yaparak öğünlerinizi besin açısından zenginleştirebilirsiniz.

Ancak porsiyon kontrolü yapmakta yarar var. Unutulmamalı ki bu zengin içerikli bu besinler birer yağ kaynağıdır, ne kadar tüketeceğimiz önemlidir. Balık tüketimi haftalık 300 gramı geçmemelidir. Tüm bu besinlerin kullanılacak miktarları kişiden kişiye değişir, dolayısıyla bir beslenme uzmanına danışmakta fayda var.

Sizin tükettiğiniz omega 3 kaynakları neler?

Yazarımızın "Yulaflı Lezzetli ve Pratik Tarifler" başlıklı yazısını da okumanızı tavsiye ederiz!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 8
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html