Okul Fobisi Nedir?

1 dakika okuma süresi

Okul Fobisi Nedir?

Daha İyi Yaşam okul fobisi hakkında merak edilenleri yazdı!

Okul Fobisi nedir? çocuğun okula gitmeye karşı isteksizlik ve karşı duyması,okul zamanına doğru yoğun kaygı panik belirtileri göstermesi şeklinde çocuğun yaşadığı haldir.Okul saati yaklaştıkça çocukta,karın ağrısı,baş ağrısı,mide bulantısı gibi aslen ruhsal ama belirtisi bedensel olan şikayetleri başlar.Bu arttığı müddetçe ağlama,öfke nöbetleri,bağırma,kusma ve sinirde artış görülebilmektedir.Okul saati geçtikten sonra bu tepkilerin yok olduğunu göreceksiniz.

School-phobia

Ne yapılmalı? -Korkutma,şiddet,tehdit gibi eylemlerde bulunulmamalıdır. -Çocuk onu rahatsız eden bir duruma karşı duygusal bir tepki verir bunu farkedip onu anlamaya çalışmak en doğru yaklaşımdır.Çocuğunuzla empati kurmak,onu anlamaya çalışmanız gerekir. -Okul reddine neyin sebep olduğunu bulup bu sorunun ortadan kaldırılması gerekir. -Ailenin,çocuğun okula devamıyla ilgili karar kararlı olması gereklidir.Fakat çocuğa bu sorunun bütün aileyi ilgilendirdiği sadece çocuğun sorunu olmadığı hissettirilmelidir. -Öğretmen ve ailenin sürekli irtibatta olması gerekir.Öğretmen bu konuda büyük rol oynar bu sebepten dolayı güven verici ve sıkıcı olmamaya özen göstermelidir.

1409529600-2f271c9dc64b1627bda2180df1d59218

Belirtileri nelerdir; -İştahsızlık -Uyku düzensizliği -Huzursuzluk -Alınganlık -Sinirli hal ve utanç -İçe kapanım ve okul aktivitelerine ilgisizlik görülür.

Nasıl farkederiz?

Çocuk,anne babadan ayrılmak istemez.
Özellikle ailesi tarafından bağımlı yetiştirilmek çok sakıncalıdır.Çocuklarınızı korumak istiyorsunuz fakat bu çocuğun kendine olan güvenini ve bireyselleşmesini engeller.Yalnız kaldığında dikkat ederseniz ne yapacağını bilemez bir hal alıp korkmaya başlar. Okuldaki bir duruma gösterdiği tepki şeklinde olabilir.Öğretmenin tutumu,arkadaşlarının alay etmesi vb. Okul fobisi ile okuldan kaçma birbirinden ayrı kavramlardır. Okuldan kaçan çocukta okul korkusu ya da ayrılık endişesi yoktur. Okula karşı bir ilgisizlikleri ve sevgisizlikleri vardır.

Editörün Seçimi : Daha İyi Yaşam Anne/Çocuk - Kadınlar Kulübü TV - Anne Çocuk

 

 

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html