Öğretmenin 'Elinde Kalem Belinde Silah' Olur Mu?

1 dakika okuma süresi

Öğretmenin 'Elinde Kalem Belinde Silah' Olur Mu?

Sizce öğretmenlere silah verilmeli mi?

ABD’deki silah tartışması yeni bir boyut kazandı. Güney Dakota Eyaleti’nde kabul edilen yasayla öğretmenler artık okulda silah taşıyabilecek. "Gözcü öğretmen"lere silah eğitimi de verilecek. Obama, öğretmenlerin silah taşımasına sıcak bakmıyor. Obama gibi öğretmen ve okul görevlileri okulların daha tehlikeli bir yer haline dönüşeceğini belirterek yasaya karşı çıktı. Sizce öğretmenlere silah verilmeli mi?

ABD’nin Güney Dakota Eyaleti, öğretmen ve okul görevlilerinin silah taşımalarına izin veren yasayı onayladı. Önümüzdeki Temmuz ayında yürürlüğe girecek yasaya göre, öğretmenlerin silah taşıyıp taşımayacağına okul yönetimi karar verecek. Okulda silah taşımasına izin verilen öğretmenlere "gözcü öğretmen" denilecek. "Gözcü öğretmen"ler silah eğitimine de tabi tutulacak.

ŞİDDETİ ARTIRIR

Yasa, silah konusunda zaten ikiye bölünmüş olan ülkedeki tartışmayı bir kez daha alevlendirdi. Yasayı destekleyenler, öğretmenlerin silahlanmasının okul baskınlarını önleyeceğini düşünürken, karşıtları bireysel silahlanmanın şiddeti artıracağı görüşünü savunuyor. Eyaletteki bazı öğretmen ve okul görevlileri alınan kararla okulların daha tehlikeli bir yer haline dönüşeceğini belirterek yasaya karşı çıktı.

OBAMA ÖĞRETMENE SİLAHA KARŞI

ABD Başkanı Barack Obama da, silahlanmaya karşı çıkanlar arasındaydı. Obama, son olarak Connecticut Eyaleti’ndeki kanlı okul baskınının ardınından bireysel silahlanmanın sınırlandırılması gerektiğini savunmuştu. Obama yönetimi de, tüm ülkeyi sarsan olaydan sonra ilgili yasada değişiklik yapılması için harekete geçti.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı