Öfkeli Kişinin Kendisine Zararları

1 dakika okuma süresi

Öfkeli Kişinin Kendisine Zararları

Öfke; insanın hoşnut olmadığı durumlara karşı verdiği son derece normal duygusal bir tepkidir. İşte öfkenin zararları..

Öfkeli Kişinin Kendisine Zararları

Öfkelenmemize sebep olan şeyler günlük hayatımızda karşımıza çıkan hoşumuza gitmeyen olaylar, durumlar olabileceği gibi, aile bireylerimiz, arkadaş çevremiz, müdürünüz, patronumuz veya belli insan grupları da olabilir. Bu duygu kontrol edilebileceği sürece kişinin tehditlere karşı kendisini korumasına yardımcı olur. Asıl sorun ise öfke kontrolü sağlanamadığında başlamaktadır. Doğru insana,  doğru zamanda ve doğru biçimde ifade edilemeyen öfke ve saldırganlık birçok sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Öfke ile Ortaya Çıkan Sağlık Problemleri

Öfke kontrolü sağlanamadığında uzun vadede baş ağrısı, mide ağrısı, sindirim problemleri, uyku sorunları, depresyon, tansiyon, ruhsal bozukluklar, huzursuzluk, cilt problemleri, dolaşım sorunları, duygusal rahatsızlıklar, kalp damar hastalıkları hatta kalp krizi, inme gibi ciddi sağlık problemine sebep olabilmektedir. Sosyal anlamda ise aile bireyleri ile arkadaş çevresi ile olan ilişkilerde ve toplumsal hayatta birçok soruna da yol açmaktadır. Çözülemediğinde ise; sigara - alkol kullanımı, madde bağımlılığı, yeme bozuklukları gibi daha ciddi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Öfkeli kişinin kendine verdiği zarar dışında çevresindeki insanlara verdiği zarar da büyük orandadır. Önemli olan ise bu sorunla baş etmeyi bilmek ve bize ya da çevremize telafisi imkansız zararlar vermeden önüne geçebilmektir.

Öfke Kontrolünü Sağlama Yöntemleri

Nelere öfkelendiğinizi, neyin sizin öfkenizi tetiklediğiniz çözmelisiniz, yani öfkenin temeline inmelisiniz. Kendinizi sakinleştirmek için nefes egzersizleri yaparak ve kendinizi pozitif cümleler kurarak sakinleştirmeye çalışmalısınız. Bağırma, vurma gibi şiddet içeren davranışları olabildiğince kontrol altına almaya çalışmalısınız. Öfkeli olduğunuz zamanlarda kendinizle baş başa kalmaya çalışarak, bulunduğunuz ortamdan hemen uzaklaşmalısınız. Eğer her şeye rağmen kendi başınıza öfkenizi kontrol altına alamıyorsanız, bir psikiyatriye başvurmanız yararınıza olacaktır.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html