ODTÜ 40 Basamak Birden Yükseldi

2 dakika okuma süresi

ODTÜ 40 Basamak Birden Yükseldi

"Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Times Higher Education tarafından ilan edilen ''World Reputation Rankings 2013'' kaçıncı sırada?" cevabınız Daha İyi Yaşam'da!

ODTÜ, 9 yıldır ''Dünyanın En İyi 200 Üniversitesi'' sıralamasını yapan İngiliz THE listesinde 51-60 bandında yer aldı. THE listesine göre ODTÜ, Harvard, MIT, Oxford, Stanford, Cambridge gibi dünya devleri arasında yer bularak ilk 100'e girmeyi başarmasının yanı sıra listedeki yerini geçen yıla göre oldukça yükseltti.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Times Higher Education tarafından ilan edilen ''World Reputation Rankings 2013'' listesinde dünyanın ilk 60 üniversitesi arasına girdi.

EN İYİ 100'DE DE VAR

ODTÜ basın biriminden yapılan açıklamada, ODTÜ'nün geçen yıl Mart ayında ilan edilen ''World Reputation Rankings 2012'' sıralamasında ''Dünyanın En İyi 100 Üniversitesi'' listesine giren ilk ve tek Türk üniversitesi olduğu ve 91-100 bandında yer aldığı hatırlatıldı. ODTÜ'nün bu yıl da listeye Türkiye'den giren tek üniversite olduğunun belirtildiği açıklamada, listedeki yerini geçen yıla göre yaklaşık 40 basamak yükselttiği vurgulandı.

PRESTİJ KAYNAĞI

İtalya, İspanya, Hindistan, Avusturya, İrlanda, Yunanistan, Danimarka, Portekiz, Norveç ve Meksika gibi birçok ülkenin üniversitelerinin listeye giremediğinin ve sadece 20 ülkenin temsil edildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, listede ODTÜ'nün geçen yıla göre yükselerek dünyanın en iyi 60 üniversitesi arasına girmesinin hem Türkiye hem ODTÜ için büyük bir onur ve prestij kaynağı olduğu kaydedildi.

17 BİN AKADEMİSYEN OYLUYOR

2011 ve 2012 yıllarında olduğu gibi, 2013 yılı listesinin üst sıralarında ABD, İngiltere, Japonya ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerin üniversiteleri bulunuyor. ''World Reputation Rankings 2013'', tüm dünyadan yaklaşık 17 bin akademisyenin katılımıyla Mart–Nisan 2012'da yapılan ''Thomson Reuters' 2012 Academic Reputation Survey'' anketine dayanıyor. Anket, farklı coğrafi bölgeleri ve akademik disiplinleri temsil etmek üzere Times Higher Education ve Thomson Reuters tarafından 144 ülkeden seçilen deneyimli (ortalama çalışma süresi 17 yıl) ve bilimsel yayınlarıyla tanınan akademisyenlere gönderildi. ''Dünyanın en güçlü 100 üniversite markasını'' belirlemek amacıyla yapılan ankette, katılımcılardan hem eğitim hem araştırma alanında ''mükemmel'' olarak tanımladıkları en fazla 15 üniversiteyi seçmeleri istendi. Katılımcılara, ''En başarılı mezununuzun lisansüstü eğitim için hangi üniversiteye gitmesini önerirsiniz?'' gibi sorular yöneltildi.  

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı