Obezite Cerrahisi Tehlikeli mi?

2 dakika okuma süresi

Obezite Cerrahisi Tehlikeli mi?

‘Obezite cerrahisi’ Mucize mi? Tehlike mi? Tüm merak ettikleriniz Daha İyi Yaşam'da!

Bu yazı Öğretim Görevlisi Murat Günal ekibi tarafından hazırlanmıştır!

Obezite, çağımızın en büyük sağlık problemlerinden biridir. Ülkemizde de maalesef aynı problemle karşı karşıyayız. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre obezite oranı 2004 yılında %15,2 iken 2017 yılına geldiğimizde %31 artarak %19,6’ya yükselmiş! Hal böyle olunca insanlar da farklı yöntemler denemeye başladılar. Bu yöntemlerin başlıcalarından biri ise obezite cerrahisi!

Peki, nedir bu obezite cerrahisi? Obezite cerrahisi hastanın tercihi mi olmalı yoksa uzman kişilerle (hekim, diyetisyen vb.) mi karar verilmeli? Gelin obezite cerrahisine daha yakından bakalım.

obezite

Obezite Cerrahisinin Amacı Nedir?

Obezite cerrahisindeki amaçlar aslında bellidir. Bunların ilki mide hacmini küçültmek, ikincisi ise yiyeceklerin emilimini bazı aşamalarda engellemektir. Bu durum aslında bir nevi kendi kendimizi sınırlamaktır. Peki, bu yöntem mucizevi sonuçlar veriyor mu? Bunu yazının sonunda daha net görebileceğiz.

Obezite cerrahisini, gerekli olmayan kişilerde yapmak etik olmayan bir davranıştır. Çünkü bu yöntem aşağıdaki şartları karşılayan danışan ile birlikte; hekim, diyetisyen, psikolog vb. sağlık görevlileriyle ortak bir çalışma ile alınması gereken bir karardır. Bu şartlara bakacak olursak obezite cerrahisi;

 • 18-65 yaş arasında olmak ve aynı zamanda beden kitle indeksinin(BKİ) 40kg/ m2’nin üzerinde (morbid obez) olan,
 • Vücut kitle indeksi 35-40 kg/m2 arasında obez olup, hipertansiyon, diyabet, uyku apnesi sendromu ile artrit gibi hastalıkların bulunması, en az 1 yıl normal kilosuna kavuşmak için uzman denetiminde diyet ve egzersiz yapıldığı halde bunu başaramamış olan kişiler için obezite cerrahisi yöntemi uygulanabilmektedir.

Uzman ekip tarafından uygun görülmediği takdirde, yukarıdaki şartlar da sağlanamıyorsa obezite cerrahisi uyugulamasını yaptırmak sakıncalıdır diyebiliriz.

obezite

Peki bu obezite cerrahisini gerçekten de mucizevi bir yöntem olarak sınıflayabilir miyiz?

Aslında bunun cevabı hayır. Ayrıca bu yöntem zorlu bir süreci de barındırmaktadır. Maalesef bu yöntemi kullanan birçok kişi, asıl önemli olayın ameliyat sonrası olduğunu göremiyor. Obezite cerrahisi yöntemin kalıcı olması için ameliyat sonrası diyet tedavisine bire bir uyulması gerekmekte.

Bu süreçte ilk 15 gün sıvı diyete, sonraki 3-4 hafta püre yapılmış diyete daha sonra da normal fakat miktarı kısıtlı bir diyete ömür boyu katlanmak zorunda kalınmakta. Bir de kısıtlanan besin alımdan dolayı her gün kullanılması gereken vitamin-mineral desteklerinin şart olduğunu unutmamamız gerekir. Fakat bu yöntem bazı hastalar için ise bunlara rağmen faydalı sonuçlar verebilmektedir.

Kulaktan dolma, bilimsel gerçekliğe aykırı uygulamaların yerine, neticesinde üzücü birtakım olayları engellemek adına, uygulanacak programın uzman sağlık kadrosuyla son derece disiplin içerisinde yönetilmesi gerekmektedir. Böylece çok üzücü sonuçlar doğurması kuvvetle muhtemel uygulamaların önüne geçilmiş olacaktır.

Obezite cerrahisi hakkında sizin merak ettikleriniz neler?

Kilo verdiren mucize detoks içeceği ile tanışmak için yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 22
  emoji
 • 7
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • 4
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
Fatma susmaz
Fatma susmaz - 26/10/2017 09:54
Okan Hocam merhabalar. Ben 42 yaşındayım bkı değerlerim 38. Her yere güven olmıyır . Bana İstanbul’da önerebileceginiz yerler var mı? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html